Serbia bëhet me helikopterë të rinj, Rusia i dhuron Mi-35 që “nuk kanë asnjë rival në botë” (VIDEO)

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, inspektoi të premten pranimin e helikopterëve të rinj të forcave serbe, përfshirë edhe katër helikopterë rusë Mi-35.

Në një ceremoni në bazën ajrore në Beograd, ai falënderoi Rusinë për mbështetjen ndërsa lavdëroi helikopterët Mi-35 që sipas tij “nuk kanë asnjë rival në botë”.

Armatosja e Serbisë nga Rusia ka nxitur shqetësime në perëndim dhe në vendet fqinje të rajonit që ende po ripërtërihet nga luftërat e përgjakshme të viteve të 90-ta.

Serbia, ushtria e së cilës bazohet në teknologjinë e armëve ish-sovjetike, ka siguruar nga Rusia vitet e fundit avionë luftarakë MiG-29 si dhe helikopterë, tanke dhe transportues të blinduar.

Ajo aspiron anëtarësimin në Bashkimin Evropian, por ruan lidhjet e ngushta me Rusinë dhe ka refuzuar t’u bashkohet sanksioneve ndërkombëtare kundër saj për shkak të konfliktit në Ukrainë.

Ajo është zotuar se do të qëndrojë jashtë NATO-s, një synim ky i Rusisë e cila nuk e sheh me sy të mirë zgjerimin e aleancës ushtarake perëndimore në Ballkan.

Serbia është mbështetur tek Rusia në refuzimin e saj të vazhdueshëm për të njohur pavarësinë e Kosovës, e cila shpalli shtetësinë më 2008, nëntë vjet pas përfundimit të luftës me ndërhyrjen e NATO-s që u dha fund mizorive të forcave serbe kundër shqiptarëve.

Serbia gjithashtu varet tek Rusia për furnizimet me gaz natyror dhe kompania më e madhe lokale e naftës, është në pjesën më të madhe në pronësi të Gazpromit rus.

/VOA/

 • Sondazhi i ditës:

  Bullizmi në shkolla, a mendoni se familja shqiptare po dështon në edukimin e fëmijës?

Komento

Komente

 • Ard Heta: 08/12/2019 12:53

  Ushtria e lavdishme srbe rrezoi avionin me te sofistikuar amerikan !!! Ju lutem mos e harroni kete fakt, pasi ai ishte avioni i ashtuquajtur ''i padukshem'' !!

  Përgjigju
 • Arbëri: 07/12/2019 23:24

  Hahaha “ nuk kan asnjë rival në botë” por po sa të ngritet bie në tok me një të ....

  Përgjigju
  • A.n.: 08/12/2019 07:31

   U plak Ramboja se me llastiqe do ti kishte rrezuar.×

Lajmi i fundit

John

Flamuri grek i ngjyrosur me bojë të kuqe dhe himni turk në dron! Incidenti alarmon Greqinë, i kërkon Turqisë të dënojë aktin