Shtatori rikthen Vettingun/ Pritet vendimi i rëndësishëm për prokurorin e SPAK, kandidon edhe për Kushtetuese

TIRANE - Shtatori rikthen me vendime të rëndësishme procesin e Vettingut. Më tre shtator pritet që kolegji i posaçëm i apelimit të vendos nëse do të mbajë apo jo në detyrë prokurorin e SPAK, Besnik Muçi për të cilin komisioneri publik kërkon shkarkimin.

Muçi u konfirmua në detyrë nga shkalla e parë e Vettingut më 1 gusht 2018, ndërsa pak javë më pas komisioneri bëri ankim duke kërkuar shkarkimin. Seanca do të jetë publike nën drejtimin e kryesuesit Sokol Çomo si dhe relator Ardian Hajdarin.

Ndërsa u përzgjodh në SPAK, Besnik Muçi kandidon edhe për gjyqtar kushtetues dhe emri i tij është konfirmuar edhe nga këshilli emërimeve në drejtësi. Një ditë më pas në shkallën e parë të Vettingut më 4 shtator pritet të dalë dhe drejtuesi i prokurorisë Mat, Hysni Vata.

/G.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se duhet të ketë ndryshime të ministrave të kabinetin qeveritar në muajin shtator?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

COVID-i shuan skulptorin Arben Bajo, miqtë: Vetëm trishtim! Krijove mrekullira, arti në çdo çast e moment ka qenë Parajsa jote