SHBA dhe Kanada sanksionojnë presidentin e Senatit të Haitit për trafik droge

SHBA dhe Kanada sanksionojnë presidentin e Senatit të Haitit për trafik droge

Joseph Lambert

SHBA dhe Kanadaja sanksionuan presidentin e Senatit të Haitit, Joseph Lambert të premten për një sërë abuzimesh të dyshuara të të drejtave dhe përfshirje në trafikun ndërkombëtar të drogës.

Sekretari amerikan i shtetit Antony Blinken tha se ai personalisht e futi Lambert në listën e zezë për "përfshirjen e tij në korrupsion të konsiderueshëm dhe një shkelje të rëndë të të drejtave të njeriut", duke përfshirë abuzimet me pushtetin që përfshinin minimin e integritetit të qeverisë Haitian.

Abuzimet përfshinin të paktën një vrasje jashtëgjyqësore ndërsa Lambert ishte në pushtet, tha kryediplomati.

"Ky emërtim imponon pasoja për ata që minojnë demokracinë përmes aktiviteteve korruptive dhe shkeljeve të të drejtave të njeriut. Ne vazhdojmë të mbështesim qytetarët, organizatat dhe nëpunësit publikë në Haiti të cilët janë të përkushtuar të gjenerojnë shpresë dhe mundësi për një të ardhme më të mirë për kombin e tyre”, tha Blinken.

Departamenti i Shtetit caktoi gjithashtu gruan e Lambertit, Jesula Lambert Domon d.

Bashkëshortëve tani u ndalohet hyrja në SHBA nën autoritetet e Blinken, ndërsa Departamenti i Thesarit sanksionoi veçmas Lambert dhe ish-Presidentin e Senatit Youri Latortue për përfshirjen e tyre të dyshuar në trafikun e narkotikëve.

Thesari tha se Lambert ka një histori prej më shumë se dy dekadash në tregtinë ndërkombëtare të drogës, duke përdorur pozicionin e tij zyrtar për të lehtësuar shitjen e kokainës nga Kolumbia në Haiti, duke përfshirë sigurimin e mosndëshkimit për trafikantët në Haiti dhe duke urdhëruar të tjerët të përfshihen në dhunë në në emër të tij.

Departamenti më vete tha se Latortue ka një histori "të gjatë" të përfshirjes në tregtinë e drogës .

"Joseph Lambert dhe Youri Latortue kanë abuzuar me pozicionet e tyre zyrtare për të trafikuar drogë dhe kanë bashkëpunuar me rrjete kriminale dhe bandash për të minuar sundimin e ligjit në Haiti. Shtetet e Bashkuara dhe partnerët tanë ndërkombëtarë do të vazhdojnë të ndërmarrin veprime kundër atyre që lehtësojnë trafikun e drogës, mundësojnë korrupsionin dhe kërkojnë të përfitojnë nga paqëndrueshmëria në Haiti”, tha në një deklaratë Brian Nelson, zyrtari më i lartë i Departamentit të Thesarit për inteligjencën financiare. 

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Rithemelimi propozon rikthimin e koalicioneve të vjetra, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Fshati mes agrumeve, Lukova ndër destinacionet më të preferuara në bregdetin jonian! Çmime më të lira se Saranda dhe Himara

Fshati mes agrumeve, Lukova ndër destinacionet më të preferuara në bregdetin jonian! Çmime më të lira se Saranda dhe Himara