SHBA dhe Kanadaja nënshkruajnë marrëveshjen për refuzimin e azilkërkuesve

SHBA dhe Kanadaja nënshkruajnë marrëveshjen për refuzimin e azilkërkuesve

Trudeau dhe Biden

SHBA dhe Kanadaja kanë arritur një marrëveshje për të refuzuar azilkërkuesit në pikat kufitare jozyrtare. Lajmi u bë i ditur gjatë ditës së sotme.

Një numër i madh emigrantësh kanë bërë kalime të paligjshme në rrugën Roxham në kufirin SHBA-Kanada. Lëvizja mbyll një boshllëk të krijuar nga një marrëveshje azili e vitit 2004 me SHBA-në se ku migrantët duhet të bëjnë kërkesat e tyre për azil.

Marrëveshja lejonte Kanadanë të largonte migrantët në pikat zyrtare të hyrjes, por jo në pikat jozyrtare të kalimit. Si pjesë e marrëveshjes, Kanadaja tani do të krijojë gjithashtu një program të ri refugjatësh për 15,000 migrantë që ikin nga persekutimi dhe dhuna në Amerikën Jugore dhe Qendrore.

Biden është në Otava të Kanadasë, për të folur për një sërë çështjesh ekonomike, tregtare dhe imigracioni me kryeministrin Trudeau.

Marrëveshja e migracionit është planifikuar të shpallet përpara se ai të kthehet në SHBA të premten. Marrëveshja pritet të lejojë zyrtarët në të dy anët e kufirit të kthejnë azilkërkues të tillë që shkojnë në të dy drejtimet.

Negociatat për marrëveshjen e re të kufirit SHBA-Kanada kishin ngecur për muaj të tërë, sipas raporteve. Zyrtarët amerikanë thuhet se nuk donin të ripërpunonin marrëveshjen, pasi vendi ishte zhytur në krizën e tij të emigrantëve në kufirin SHBA-Meksikë.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Situatë e tensionuar në veri të Kosovës, a duhet të tërhiqet qeveria Kurti?×

Lajmi i fundit

Kurti për CNN: Ndërkombëtarët njohën zgjedhjet në veri, s'e dorëzoj republikën demokratike të Kosovës para një milicie fashiste

Kurti për CNN: Ndërkombëtarët njohën zgjedhjet në veri, s'e dorëzoj republikën demokratike të Kosovës para një milicie fashiste