SHBA dhe Kina shtyjnë luftën tregtare, ja çfarë u vendos pas negociateve

SHBA dhe Kina shtyjnë luftën tregtare, ja çfarë u vendos pas negociateve

Foto ilustruese

Shtetet e Bashkuara dhe Kina kanë shtyrë luftën tregtare pasi dy ekonomitë më të mëdha në botë kanë raportuar për përmirësim të marrëdhënieve, pas negociatave që kanë pasur qëllim uljen e deficitit të madh tregtar që Uashingtoni ka me Pekinin.

E kemi shtyrë luftën tregtare.

Sekretari amerikan i Thesarit, Steven Mnuchin

Pas bisedimeve të nivelit të lartë të enjten dhe të premten në Uashington, Pekini është pajtuar në një deklaratë të përbashkët me SHBA-në për “ulje” të deficitit tregtar që Uashingtoni ka me Pekinin, mirëpo nuk është përmendur ndonjë shumë specifike.

Administrata e presidentit amerikan, Donald Trump ka kërkuar uljen e deficitit prej 200 miliardë dollarësh. Megjithatë, Mnuchin ka thënë se të dy shtetet kanë arritur “përparim domethënës” dhe se administrata është pajtuar për shtyrjen e tarifave të propozuara në produktet kineze në vlerë të 150 miliardë dollarëve.

Kina kishte premtuar më herët se do të hakmerrej me masa reciproke duke rritur shqetësimet për luftë tregtare. Ai ka thënë se SHBA-ja pret një rritje prej 35-45%  në shitjet e produkteve të fermave amerikane në Kinë.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Qeveria shtyn zbatimin e fashës 800 kWh për çmimin e energjisë, mendoni se është zgjidhja e duhur?×

Lajmi i fundit

Presidenti i bardhebluve i lumtur pas fitores: Merita i takon lojtarëve, kjo Tiranë ka kualitet

Presidenti i bardhebluve i lumtur pas fitores: Merita i takon lojtarëve, kjo Tiranë ka kualitet