SHBA do të shtyjë Gjermaninë që të ndalojë Nord Stream 2 nëse Rusia sulmon Ukrainën

SHBA do të shtyjë Gjermaninë që të ndalojë Nord Stream 2 nëse Rusia sulmon Ukrainën

Shtetet e Bashkuara do ta shtyjnë Gjermaninë të ndalojë tubacionin e diskutueshëm të gazit nënujor Nord Stream 2 nëse Rusia sulmon Ukrainën, tha Bloomberg në një raport të martën vonë.

"Administrata e Presidentit Joe Biden po kërkon një angazhim nga qeveria e re gjermane që do të ndalonte projektin në rrethana të tilla", tha një nga njerëzit, duke kërkuar që të mos identifikohej duke folur për diskutime konfidenciale," thanë Alberto Nardelli dhe Vanessa Dezem i Bloomberg në copë .

Muajin e kaluar, rregullatori gjerman i energjisë tha se ka pezulluar përkohësisht procedurën e certifikimit për Nord Stream 2 , i cili ishte projektuar për të sjellë gazin rus në Gjermani dhe Evropë.

Bundesnetzagentur tha se konsorciumit me bazë në Zvicër i kërkohet të formojë një kompani sipas ligjit gjerman për të përmbushur parakushtet e mëtejshme për të marrë një licencë operimi.

“Një certifikim për funksionimin e Nord Stream 2 do të konsiderohet vetëm pasi operatori të organizohet në një formë ligjore në përputhje me ligjin gjerman”, thuhet në një deklaratë.

Agjencia shpjegoi se një filial i krijuar për të administruar pjesën gjermane të gazsjellësit nuk i plotësonte kushtet për të qenë një "operator i pavarur transmetimi".

Derisa "asetet kryesore dhe burimet njerëzore të jenë transferuar në filialin" dhe ky hap të jetë verifikuar, procedura e certifikimit do të pezullohej, tha agjencia.

Vonesat në procesin e miratimit për Nord Stream 2 kanë ngritur frikën se Evropa, e cila merr një të tretën e gazit të saj nga Rusia , mund të përballet me ndërprerje të energjisë këtë dimër për shkak të furnizimeve të ulëta. Çmimet më të larta të energjisë tashmë po rrisin normat e inflacionit dhe të mërkurën çmimi i gazit muajin e ardhshëm në Holandë, i cili konsiderohet një pikë referimi për Evropën, u hodh me 8% në 101.6 (115 dollarë) euro për megavat-orë (MWh).

Kontrata është rritur pothuajse 60% në nëntor, megjithëse është ende shumë nën një kulm prej 155 eurosh të arritur më 6 tetor.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet ti jepet Bashës një shans tjetër për të drejtuar PD-në?×

Lajmi i fundit

"Fluturo lart, Kevin, si shqiponjat! Fluturo te Zoti!" Qindra persona i japin lamtumirën 19 vjeçarit shqiptar, humbi jetën në aksident