SHBA fajëson Princin e Kurorës Saudite për vrasjen e gazetarit Jamal Khashoggi

Një raport i inteligjencës amerikane ka implikuar Princin e Kurorës Saudite Mohammed bin Salman në vrasjen e gazetarit Jamal Khashoggi në 2018, i cili u vra në konsullatën Saudite në Stamboll dhe punonte në Washington Post.

Raporti i deklasifikuar i lëshuar nga administrata e Biden thotë se princi miratoi një plan për të kapur ose vrarë gazetarin e mërguar saudit me bazë në SHBA.

Ky raporti publikohet një pas telefonatës së parë të Presidentit të SHBA Joe Biden me Mbretin Saudit, Salman. Publikimi i raportit do të jetë një provë për marrëdhëniet e ngushta midis Uashingtonit dhe Riadit.

Çfarë zbuloi raporti? Raporti - një version i deklasifikuar i një vlerësimi tepër sekret - veçoi djalin e mbretit 85-vjeçar, Princin e Kurorës Mohammed bin Salman, duke thënë se ai miratoi vrasjen e Khashoggi. 

Gazetari i Washington Post, Khashoggi,  një kritik i konsolidimit të dukshëm autoritar të pushtetit të princit të Arabisë Saudite,  u vra në konsullatën Saudite në Stamboll në Tetor 2018. Arabia Saudite dënoi pesë persona me 20 vjet burg për vrasjen.

Pse është i rëndësishëm raporti? Njohja e përfshirjes së princit mund të hedhë një hije të madhe mbi marrëdhëniet midis SHBA dhe aleatit të saj më të rëndësishëm në botën arabe, Arabinë Saudite. Marrëdhëniet midis të dyve kishin lulëzuar nën paraardhësin e Biden, Donald Trump.

Trump ishte veçanërisht i kujdesshëm për të kritikuar të dhënat e Arabisë Saudite për të drejtat e njeriut, veçanërisht për vrasjen e Khashoggi.

Kritikët e Princit Mohammed, përfshirë një grup të të drejtave të themeluar nga gazetari i vrarë , duan që presidenti i SHBA të mbështesë retorikën e kaluar të ashpër në lidhje me Arabinë Saudite. Ata duan sanksione ose veprime të tjera të vështira që do të synonin dhe izolonin princin.

I.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Çfarë mendoni se do të krijojë situata në PD me mbledhjen e dy Kuvendeve?×

Lajmi i fundit

John

Ekzekutimi i ish-kryekomunarit të Velipojës/ Maska anti-COVID 'mbron' autorin nga identifikimi! Pse policia nuk gjen gëzhojën e plumbit