POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

SHBA furnizon Kosovën me mjete ushtarake, mbërrijnë 24 'Humvee' të blinduara

Mjet ushtarak “Humvee”

24 mjete ushtarake “Humvee” kanë ardhur nga Shtetet e Bashkuara, në Kosovë. Sipas medias kosovare “Express”, këto mjete pritet të jenë në në dispozicion të Forcave të Armatosura të Kosovës, e cila pritet të shndërrohet në ushtri me miratimin e tri ligjeve në Kuvendin e Kosovës.Seanca për themelimin e Ushtrisë së Kosovës është përcaktuar të mbahet më datë 14 dhjetor.

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka vizituar pak ditë më parë shtetin e Lowas, ku ka parë edhe automjetet e blinduara të ushtrisë amerikane që kanë ardhur këtë të diel në Kosovë. Në korrik të këtij viti, Qeveria e Kosovës nëshkroi kontratë me SHBA-në për blerjen në total të 51 automjeteve të blinduara ‘Humvee’. Ceremonia u zhvillua ambientet e kazermës së Forcës së Sigurisë së Kosovës dhe në të morën pjesë zyrtarë të lartë vendorë dhe të Ambasadës Amerikane.

Mjetet ushtarake amerikane, të ardhura në Kosovë

a.s.
Komento

Komente

 • bobi: 11/12/2018 12:07

  po islamiket atje cbejne? lusin Turkun, Arabet tju vine ne ndime duke ndertuar xhamira???

  Përgjigju
 • azgani: 10/12/2018 22:06

  miku me i forte e i madh i shqiptareve -SHBA-rrofte.

  Përgjigju
 • lexuesi: 10/12/2018 10:35

  SHBA 'furnizon' Kosoven?! Nese "Qeveria e Kosovës nëshkroi kontratë me SHBA-në për blerjen në total të 51 automjeteve të blinduara ‘Humvee’..." atehere titulli duhet te ishte SHBA i shet Kosoves...

  Përgjigju
  • loran shhehu: 28/12/2018 10:00

   ti me emrin lexuesi te them vec kaq ik mis islamik qelbesir turfi detr injorant ti rrush k**in Amerikes ti