SHBA i ofron ndihmë Australisë për të prodhuar nëndetëse bërthamore! Franca akuzon Biden për paktin: Vendim brutal e “thikë pas shpine”, veprove si Trump

Shtetet e Bashkuara dhe Britania do të ndihmojnë Australinë të zhvillojë një flotë nëndetësesh me energji bërthamore, ka deklaruar kështu presidenti amerikan Joe Biden ndërsa liderët e tre vendeve njoftuan një partneritet të ri trepalësh të sigurisë të fokusuar në rajonin Indo-Paqësor.

"Ne duhet të jemi në gjendje të trajtojmë si mjedisin aktual strategjik në rajon, ashtu edhe se si ai mund të evoluojë. Sepse e ardhmja e secilit prej kombeve tona, dhe me të vërtetë e botës, varet nga një rajon Indo-Paqësor i lirë, i hapur, dhe i begatë në dekadat në vazhdim", tha Presidenti Biden.

Partneriteti i ri do të lejojë që të tre vendet të ndajnë informacion dhe ekspertizë më lehtë në fushat kryesore teknologjike të tilla si inteligjenca artificiale, teknologjia kibernetike, teknologjitë kuantike, sistemet nënujore dhe aftësitë e goditjeve me rreze të gjatë.

E menjëherë pas këtij vendimi ka reaguar edhe Franca e cila akuzoi presidentin amerikan, për “thikë pas shpine” dhe se ka vepruar si paraardhësi Donald Trump, pasi Parisi u la jashtë njërës prej marrëveshjeve më fitimprurëse në fushën e mbrojtjes.

 “Ky vendim brutal, i njëanshëm dhe i paparashikueshëm ma kujton shumë atë që e bënte dikur Trump. Është shkelje e besimit dhe unë jam jashtëzakonisht i zemëruar”, tha ministri i Jashtëm i Francës, Jean-Yves Le Drian.

Në vitin 2016, Australia e përzgjodhi kompaninë franceze për ndërtimin e anijeve, “Naval Group”, për ndërtimin e flotës së re të nëndetëseve në vlerë të 40 miliardë dollarëve për t’i zëvendësuar nëndetëset e vjetra më shumë se dy dekada, “Collins”.

 

/KT/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me rekomandimin e Komitetit të Imunizimit për dozë të tretë vaksine për mbi 60 vjeçarët?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Me lule dhe një kornizë, Biden emocionon zv. presidenten Harris në zyrë për ditëlindje (VIDEO)