SHBA injekton vaksina kundër gripit në vezë, por sa funksionale janë ato kundër koronavirus?

Rreth 174.5 milion doza të vaksinës ndaj gripit u shpërndanë në SH.B.A. këtë sezon të gripit deri në fund të shkurtit, prej të cilave rreth 82% ishin vendosur në vezë, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC). Me një vaksinë në secilën vezë, kjo do të thotë se SHBA mund të ketë përdorur 140 milion vaksina në vezë vetëm këtë sezon gripi vetëm.          

Për t'u përgatitur për sezonet vjetore të gripit, si dhe për pandemitë e mundshme, qeveria amerikane ka investuar dhjetëra ose qindra miliona dollarë gjatë 15 viteve të fundit për të siguruar që ka mjaft vezë për vaksinat.

Por tani bota përballet me një krizë të re, koronavirusin i cili ka infektuar më shumë se 423,000 njerëz globalisht dhe ka vrarë më shumë se 19,000 persona që nga lindja e virusit dhjetorin e kaluar, sipas Universitetit Johns Hopkins.

Nuk ka ende asnjë vaksinë për virusin; dhe për shkak sepse është ndryshe nga një virus normal dhe metodat tradicionale si përdorimi i vezëve nuk do të funksionojnë, transmeton CNN. Ndërsa shkencëtarët garojnë për të gjetur një kurë, stoku i madh i vezëve në Sh.B.A nuk do të ndihmojë. CDC amerikane dhe laboratorë të tjerë partnerë me Organizatën Botërore të Shëndetit (OBSH) për të zgjedhur llojet e llojeve të viruseve për t'u dërguar tek prodhuesit e vaksinave private. Gripi mund të ndryshojë llojin çdo vit, domethënë vaksina të reja janë të nevojshme për çdo sezon të gripit.

Virusi i zgjedhur injektohet në vezët e një fole të fekonduar, ku inkubohet dhe përsëritet për disa ditë - ashtu si do të bënte në organizmin e një njeriu. Shkencëtarët pastaj marrin lëng që përmban virusin nga veza. Ato aktivizojnë virusin kështu që nuk mund të shkaktojë më sëmundje, dhe pastrojnë atë me antigjenin e virusit.

Antigjeni është elementi thelbësor - është një substancë e lëshuar nga virusi që bën që sistemi juaj imunitar të përgjigjet. Kështu vaksina përgatit sistemin tuaj imunitar për një infeksion të vërtetë. I gjithë procesi, nga ardhja e vezës deri në vaksinat në dispozicion të publikut, zgjat të paktën gjashtë muaj, sipas CDC.

Qeveria merr vaksinat e saj nga një pjesë e vogël e kompanive prodhuese. Ndërsa vendodhja e fermave të vezëve është informacion sekret, tha një zëdhënës nga Sanofi Pasteur, prodhuesi më i madh i vaksinave kundër gripit në SH.B.A., duke përmendur "ndjeshmërinë e sigurisë".

Vezët nuk vijnë të lira: Departamenti i Shëndetit dhe Shërbimeve Njerëzore (HHS) harxhoi 42 milion dollarë për një kontratë tre vjeçare me një kompani për të siguruar një furnizim gjatë gjithë vitit, vezë me cilësi të lartë, sipas një raporti të vitit 2017 Zyra e Përgjegjësisë e Qeverisë së SHBA (QSH).

Kjo është vetëm një kompani për një periudhë të caktuar kohe; HHS filloi të kontraktonte një pjesë të vogël të prodhuesve dhe fermave të vezëve në 2005, domethënë ka shumë më shumë kontrata me vlerë dhjetëra miliona dollarë.

Dhe këto vezë janë të çmuara, pasi nëse zinxhiri i furnizimit është i rrezikuar, kjo mund të nënkuptojë një mungesë mbarëkombëtare të vaksinave thelbësore të gripit. Pra, padyshim që vezët kanë truproja.

1585374519_20032417054003eggsfluvaccineexlarge169.jpeg

Një pjesë e kësaj kontrate prej 42 milion dollarësh kërkonte që prodhuesi i vaksinave të kishte "një program të sigurisë fizike dhe një program biosigurie për të siguruar mbrojtje kundër kërcënimeve natyrore apo atyre të bëra nga njeriu", sipas raportit të QSHA-së.

Kjo mund të duket si shumë para për të shpenzuar për vezë, por çdo vit gripi kushton SHBA në rreth 10.4 miliardë dollarë në spitalizime dhe trajtime, sipas CDC.

Dhe vezët nuk janë të dobishme vetëm për vaksinat e gripit - ato mund të përdoren potencialisht për të zhvilluar vaksina për sëmundje të tjera, tha Leo Poon, kreu i shkencave të laboratorit të shëndetit publik në Universitetin e Hong Kong (HKU). Varet vetëm nga sëmundja, pasi disa lloje vaksinash nuk mund të inkubohen në vezë.

Një çështje tjetër është se furnizimi është i ndjeshëm ndaj viruseve vdekjeprurëse të shpendëve. "Nëse ka një pandemi të H5N1 (gripit avian), ajo mund të vrasë pula në mënyrë të konsiderueshme dhe do të ketë një rënie të madhe të furnizimit me vezë. Do të keni problem të merrni mjaft vezë për të bërë vaksinat," tha Poon.

Raporti i Qeverisë së Mbrojtjes paralajmëroi se duhen rreth 12-18 muaj për të vendosur një furnizim me vezë të mjaftueshme për gripin sezonal ose pandemik. Por në rastin e një pandemie të përhapur shpejt si kjo, autoritetet thjesht nuk mund të presin kaq gjatë - dhe nuk ka aq shumë pula dhe vezë menjëherë të disponueshme.

Më shumë se 20 vaksina të mundshme të koronavirusit duke përdorur një gamë të teknologjive jo-vezë janë tani në zhvillim, sipas OBSH.

Disa nga këto janë vaksina të mRNA, drejtojnë qelizat në trup për të bërë proteina për të parandaluar ose luftuar sëmundjet duke përdorur acidin ribonukleik të të dërguarit dhe janë një molekulë jetike për funksionimin e duhur të qelizave të trupit. Të tjerët përdorin teknologjinë rekombinante të ADN-së, e cila prodhon një përputje të saktë gjenetike me proteinat e virusit, dhe më pas mund të prodhojë me shpejtësi sasi të mëdha të antigjenit.

Zyrtarët shëndetësorë paralajmërojnë se do të duhet të paktën një vit para se të vaksina koronavirus të dëshmohet efektive dhe të marrë miratimet e nevojshme për shpërndarje të gjerë.

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të ketë një takim Rama-Basha për të finalizuar reformën zgjedhore?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Reforma zgjedhore, analisti Yzeiri: Dyshoj se palët do gjejnë gjuhën e përbashkët