SHBA kërkon ekstradimin e djalit të 'El Chapo'-s nga burgu i Meksikës

SHBA kërkon ekstradimin e djalit të 'El Chapo'-s nga burgu i Meksikës

Momenti i arrestimit të Ovidio Guzman

Shtetet e Bashkuara i kanë kërkuar Meksikës ekstradimin e djalit të bosit të burgosur të drogës Joaquin "El Chapo" Guzman, i akuzuar se ka ndjekur hapat e babait të tij. Lajmin e bëri me dije një zyrtar i qeverisë meksikane.

Ovidio Guzman, i cili u kap në janar, dyshohet se ka ndihmuar në drejtimin e kartelit famëkeq Sinaloa të babait të tij që kur El Chapo iu dorëzua Shteteve të Bashkuara në 2017.

Ambasada e SHBA në Mexico City paraqiti kërkesën për ekstradim në ministrinë e Jashtme dhe zyrën e prokurorit të përgjithshëm, sipas zëdhënësit, i cili nuk ishte i autorizuar të fliste për këtë çështje.

Shtetet e Bashkuara kishin ofruar një shpërblim deri në 5 milionë dollarë për informacionin që çon në kapjen e 32-vjeçarit, arrestimi i të cilit në qytetin veriperëndimor të Culiacan shkaktoi një reagim të dhunshëm të kartelit.

Dhjetë ushtarë dhe 19 kriminelë të dyshuar u vranë gjatë operacionit në bastionin e kartelit Sinaloa, me një shkëmbim zjarri dramatik që krijoi terror në aeroport.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    I kishte mbetur 1 vit e 8 muaj burg, gjykata liron Tahirin. Si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Tensionet në veri, Rama intervistë për BBC: SHBA dhe BE kanë të drejtë, Kurti jo! Kosova dhe Serbia të ulen në tryezën e bisedimeve

Tensionet në veri, Rama intervistë për BBC: SHBA dhe BE kanë të drejtë, Kurti jo! Kosova dhe Serbia të ulen në tryezën e bisedimeve