SHBA: Më shumë armë bërthamore nëse strategjia e Kinës dhe Rusisë nuk ndryshon

SHBA: Më shumë armë bërthamore nëse strategjia e Kinës dhe Rusisë nuk ndryshon

Lufta në Ukrainë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës mund të detyrohen të zgjerojnë arsenalin e tyre bërthamor nëse strategjia bërthamore e Kinës dhe Rusisë nuk ndryshon: tha një drejtor i lartë i Këshillit të Sigurisë Kombëtare, Pranay Vaddi, raporton New York Times.

“Në mungesë të një ndryshimi në trajektoren e arsenalit kundërshtar, mund të arrijmë në një pikë në vitet e ardhshme ku do të jetë e nevojshme një rritje nga numri aktual i njësive të dislokuara dhe ne duhet të jemi plotësisht të përgatitur për ta zbatuar atë nëse Presidenti merr këtë vendim”, është shprehur Vaddi.

Për momentin, Shtetet e Bashkuara po modernizojnë, jo duke zgjeruar arsenalin e tyre bërthamor, theksoi zyrtari i lartë, duke shtuar se Uashingtoni është i gatshëm të ndjek marrëveshjet e kontrollit të armëve për të reduktuar kërcënimet bërthamore duke "kufizuar dhe formësuar" forcat bërthamore të kundërshtarëve.

Megjithatë, refuzimi i Rusisë për të negociuar një marrëveshje për kontrollin e armëve bërthamore të asaj aktuale - Fillimi i Ri - ka "hedhur një hije" mbi çështjet diplomatike, vuri në dukje ai:

"Të paktën në afat të shkurtër, perspektivat për kontrollin strategjik të armëve bërthamore armatimet janë të dobëta".

Duke folur në takimin vjetor të Shoqatës së Kontrollit të Armëve, një grup që mbron kufizimet e armëve bërthamore, Vaddi tha se zhvillimi i bombës së gravitetit B61-13 - një armë bërthamore e destinuar për t'u përdorur kundër objektivave të mëdhenj - është një shembull i llojit të projekteve që Shtetet e Bashkuara do të ndiqnin në mungesë të një ndryshimi në strategjinë bërthamore të Rusisë dhe Kinës.

Xh.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Doli nga fusha i dëmtuar, Lionel Messi një ditë pas triumfit: Jam mirë, Argjentina ka të ardhme të mrekullueshme

Doli nga fusha i dëmtuar, Lionel Messi një ditë pas triumfit: Jam mirë, Argjentina ka të ardhme të mrekullueshme