SHBA, me strategji të re për luftën kundër korrupsionit: Aktorët e korruptuar do t’i gjejmë dhe do të mbajnë përgjegjësi! Yuri Kim: Kancer për shoqërinë

SHBA, me strategji të re për luftën kundër korrupsionit: Aktorët e korruptuar do t’i gjejmë dhe do të mbajnë përgjegjësi! Yuri Kim: Kancer për shoqërinë

Yuri Kim

Që prej qershorit të kaluar korrupsioni po trajtohet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës si një kërcënues i madh i sigurisë kombëtare. SHBA ka ndërmarrë masa të forta, edhe në drejtimin diplomatik me shpalljen ‘non grata’ të aktorëve të korruptuar siç ishte rafsti i ish-Kryeministrit shqiptar Sali Berisha.

Shtëpia e Bardhë ka publikuar sot strategjinë kombëtare të luftës kundër korrupsionit. Teksa, e ka shpërndarë për publikun në tëitter, ambasadorja e SHBA-ve në Tiranë, Yuri Kim shkruan se  “Korrupsioni është kancer. SHBA po ndërmerr hapa shtesë për të parandaluar korrupsionin, për të luftuar financimin e paligjshëm, për të mbajtur përgjegjës aktorët e korruptuar dhe për të forcuar kapacitetin për të ekspozuar aktet korruptive”.

Në strategjinë e Shtëpisë së Bardhë thuhet se korrupsioni është një sëmundje që ushqehet me besimin e publikut.

“Efektet e dëmshme të korrupsionit ndikojnë pothuajse në të gjitha aspektet e shoqërisë. Ajo përkeqëson pabarazinë dhe polarizimin social, politik dhe ekonomik; pengon aftësinë e shteteve për t'iu përgjigjur krizave të shëndetit publik ose për të ofruar arsim cilësor; degradon mjedisin e biznesit dhe mundësitë ekonomike; nxit konfliktin; dhe minon besimin në qeveri. Ata që abuzojnë me pozitat e pushtetit për përfitime private vjedhin jo vetëm pasurinë materiale, por dinjitetin dhe mirëqenien njerëzore”, thuhet në prezantimin e strategjisë.

Strategjia përshkruan një qasje të gjithë qeverisë për ngritjen e luftës kundër korrupsionit. Ai vë theks të veçantë në kuptimin më të mirë dhe reagimin ndaj dimensioneve transnacionale të kërcënimit, duke përfshirë marrjen e hapave shtesë për të reduktuar aftësinë e aktorëve të korruptuar për të përdorur sistemet financiare të SHBA dhe ndërkombëtare për të fshehur pasuritë dhe për të pastruar të ardhurat e akteve korruptive.

Strategjia organizon përpjekjet e Qeverisë së SHBA për të luftuar korrupsionin nën pesë shtylla që përforcojnë njëra-tjetrën:

Modernizimi, koordinimi dhe dhënia e burimeve të përpjekjeve të Qeverisë së SHBA për të luftuar korrupsionin: Ndërsa Shtetet e Bashkuara kanë qenë prej kohësh një lider në luftën globale kundër korrupsionit, trajtimi i kërcënimit si një imperativ i sigurisë kombëtare kërkon një qasje të përditësuar. Kjo do të përfshijë:

Kuptim dhe reagim më të mirë ndaj dimensioneve transnacionale të korrupsionit, duke përfshirë prioritizimin e mbledhjes dhe analizës së inteligjencës mbi aktorët e korruptuar dhe rrjetet e tyre.

Ngritja e punës kundër korrupsionit si një prioritet ndërsektorial në departamentet dhe agjencitë kyçe në të gjithë qeverinë federale, duke përfshirë organet koordinuese në Departamentin e Shtetit, Thesarit dhe Tregtisë, dhe Agjencinë e SHBA për Zhvillim Ndërkombëtar (USAID).

Rritja e burimeve të zbatimit të ligjit dhe forcimi i shkëmbimit të informacionit midis komunitetit të inteligjencës dhe zbatimit të ligjit.

Frenimi i financave të paligjshme:  Aktorët e korruptuar dhe lehtësuesit e tyre mbështeten në dobësitë në Shtetet e Bashkuara dhe sistemet financiare ndërkombëtare për të errësuar pronësinë e aseteve dhe për të pastruar të ardhurat e aktiviteteve të tyre të paligjshme. Si ekonomia më e madhe në botë, Shtetet e Bashkuara mbajnë përgjegjësi për të adresuar boshllëqet në sistemin tonë rregullator dhe për të punuar me aleatët dhe partnerët tanë për të bërë të njëjtën gjë. Kjo nënkupton adresimin e mangësive, duke përfshirë:

SHBA angazhohet që të rrisë përpjekjet diplomatike dhe zhvillimore për të mbështetur, mbrojtur dhe incentivuar shoqërinë civile dhe aktorët e medias, duke përfshirë gazetarët hetues që ekspozojnë korrupsionin.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Beni: 07/12/2021 02:07

  Mos ka te beje valle me emerimin e Beqajt ne krye te donacioneve??? Ndoshta SHBA e kishte piketuar ta vinte ne krye te thesarit amerikan por nuk ua la Rama, e donte per te miren e Shqiperise. Kjo do kete qene arsyea pse Kimi u merzit kur mori vesh emerimin e Beqaj. E thelle kjo pune.

  Përgjigju
 • greta: 06/12/2021 22:19

  Mua me duket se ju amerikanet e futet Berishen direkt ne loje.E dini mir qe ai esht zjarrvenes,vrases,i korruptuar dhe po heq qafe Bashen te cilit ju amerikanet i kerkuat ta perjashtoj Berishen.Ju amerikanet i hyni nje loje pastaj ja lini kopilin ne dere popullit te varfer.

  Përgjigju
 • Nardi: 06/12/2021 20:45

  SHBA-te me strategji te re kunder korrupsionit??!!! Ku ne Amerike?? Se me sa di une kushtetuta jone thote se JEMI SHTET SOVRAN DHE I PAVARUR. Deri kur kjo zonja do na boje si e para e vendit?? Deri kur kto ambasadore do flasin ne emer te institucioneve Shqiptare?? Mbase zonja ambasadore do beje mire te merret me axhenden diplomatike ashtu si cdo ambasador ne cdo cep te botes, dhe boll me duke futur hundet ne cdo institucion ne vendin tone. Fundja meqe qenka kaq problem situata ne Shqiperi pse nuk nderhyjne ambasadoret e BE, ku NE duam te bashkohemi, por na nderhyn kjo zonja e SHBA-ve, vend i cili eshte plot nje oqean larg Europes dhe Shqiperise

  Përgjigju
 • Po pra po: 06/12/2021 19:48

  Futja kot o yuri futj. Keshtu dash po humbet perdite e me shume besuahmerine.

  Përgjigju
 • Ethem Lalaj: 06/12/2021 19:08

  SPAK është një zgjatim i plepistëve 6 mujor.S.Berisha duhej arrestuarë që në 20 maj 2021.Sb kërkoi fakte nga DASH edhe SPAK kërkoi fakte si Saliu.Kur faktet janë Aty 101. -Përveç i korruptuarë familjarisht,Dhunues i demokracisë,Shpërfillës i drejtësisë,Shpifa me retorikë helmuese..Sb ka bërë vrssje të tmerrshme që DASH nuk ja përmënd si:21 janari,Gërdeci,Hajdari,Remzi Hoxha,Trebicka,96,97,97,09,011,2021 në Elbasan..etj. -Sb ka 30 vite kryetar i PD dhe jo Luli. -Sb është fatkeqsi për PD dhe Shqipërinë.Ai është KANCER MALINJË në Shqipëri e Kosovë.

  Përgjigju
 • Ola: 06/12/2021 18:36

  Shpallni NON GRATA Berishen per korrupsion por SPAK nuk e arreston.A nuk ju duket qesharak ky SPAKU qe nuk arreston dot nje kriminel dhe super te korruptuar si Berisha?Tani qe po merr prap PD do jet teper von per ta arrestuar pasi ai esht aq kriminel sa ti vej prap flaken Shqiperise per interesat e tija dhe te familjes.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A ka politika frikë nga SPAK-u?×

Lajmi i fundit

Mandati i Xhaçkës, Basha-Rithemelimit: Përse nuk flisni? Çfarë kocke u hodhi Lindita Nikolla që u ka ngecur në fyt?

Mandati i Xhaçkës, Basha-Rithemelimit: Përse nuk flisni? Çfarë kocke u hodhi Lindita Nikolla që u ka ngecur në fyt?