SHBA: Ne nuk i inkurajojmë ukrainasit të përshkallëzojnë luftën

SHBA: Ne nuk i inkurajojmë ukrainasit të përshkallëzojnë luftën

1670424304_kjhds.PNG

Në një konferencë zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA, John Kirby, tha se SHBA ka qenë e përkushtuar për t’u siguruar ukrainasve mjetet për të mbrojtur shtetin e tyre dhe për të shmangur çdo pëshkallëzim të luftës

Ai tha se janë ukrainasit ata që marrin vendimet e tyre për këtë gjë, raportojnë mediat e huaja.

Kirby shtoi se SHBA ka qenë gjithmonë e qartë në vendimet që ka marrë dhe për deklaratat e bëra, por ata nuk i kanë inkurajuar kurrë ukrainasit që të godasin Rusinë.

"Ne jemi të përkushtuar të sigurojmë që ukrainasit të kenë mjetet për të mbrojtur veten dhe për të shmangur çdo përshkallëzim të luftës, por në fund janë ukrainasit ata që marrin vendimet e tyre. Ne kemi qenë gjithmonë të qartë dhe nuk i inkurajuam ata të godasin në të gjithë kufiri me Rusinë ", tha në një konferencë zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA, John Kirby .


Lajmi kryesor:

Lufta/ Putin: Rusia do të ndjekë interesat e saj me çdo mjet! Kërcënimi i një lufte bërthamore po rritet! Operacioni special do të jetë i gjatë


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria mbetet me një Gjykatë Apeli në Tiranë, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Teuta bën 'shopping' te Kukësi, një sulmues për Edi Martinin

Teuta bën 'shopping' te Kukësi, një sulmues për Edi Martinin