SHBA/ Pesë policë rrahën për vdekje 29-vjeçarin afrikano-amerikan, publikohet VIDEO! Shpërthejnë protesta! Biden: I tronditur

SHBA- Publikohet video në të cilën shihet sesi pesë policët në SHBA rrahin për vdekje 29-vjeçarin afrikano-amerikan, Tyre Nichols, pasi e kishin ndaluar atë për një shkelje rrugore. Kjo video e publikuar nga policia e qytetit jugor amerikan Memfis dokumenton dhunën që kanë ushtruar efektivët ndaj 29-vjeçarit për tre minuta rresht e për pasojë ai ndërroi jetë tre ditë më vonë.

Pamjet tregojnë se si oficerët e rrahin brutalisht 29-vjeçarin Nichols për tre minuta. Dy oficerë e mbajnë atë në tokë, ndërsa të tjerët e shkelmojnë dhe e godasin me grushte. Një prej tyre përdor edhe shkopin e gomës. Në video, Nichols dëgjohet ndërsa thërret nënën e tij.

Duna ndaj Nichols është regjistruar këtë muaj, por pamjet u publikuan sot, të cilat sollën edhe reagimin e presidentit ameriakn Joe Biden, i cili tha se ndihet thellësisht i tronditur. Oficerët e policisë, që ishin të gjithë afrikano-amerikanë, u akuzuan të enjten për vrasje të shkallës së dytë dhe disa akuza të tjera penale. Të gjithë oficerët janë shkarkuar. Avokatët e familjes së Nichols e krahasuan sulmin me rrahjen e vitit 1991 nga policia të shoferit të Los Anxhelosit, Rodney King.

Pas publikimit të videos, protesta paqësore u zhvilluan në Memphis. Disa demonstrues bllokuan një autostradë kryesore në qytet, ndërsa demonstrata në shkallë të vogël u mbajtën në qytete të tjera. Shumë protestues mbanin lart pankarta që kërkonin drejtësi për zotin Nichols dhe t'i jepet fund "terrorit policor".

Policia fillimisht tha se Nichols ishte ndaluar me dyshimin për drejtim të pakujdesshëm, gjë që ende nuk është vërtetuar. Ai vdiq në spital tre ditë më vonë, më 10 janar. Nichols ishte me ngjyrë, siç janë të pesë oficerët e akuzuar në këtë rast.Departamenti i Policisë së Memphisit publikoi katër video grafike të dhunës ndaj 29-vjeçarit, duke arritur në total më shumë se një orë filmime.

Klipi i parë tregon oficerët duke nxjerrë Nichols nga automjeti i tij dhe duke i bërtitur atij që të zbresë në tokë.

"Unë nuk bëra asgjë!", thotë ai. Oficerët kërkojnë që ai të shtrihet në tokë.

"Dil në tokë [shpërthyes]!" Një oficer bërtet, ndërsa një tjetër dëgjohet duke thënë: "Godite atë!"

Një oficer bërtet: "Vëri duart pas shpine përpara se të të vendos pistoletën paralizuese".

"Unë thjesht po përpiqem të shkoj në shtëpi”, u thotë zoti Nichols oficerëve.

Brenda pak sekondash, një nga oficerët qëllon me një Nichols me një pistoletë paralizuese, por ai rrin të ikë. Një video, e marrë nga një kamerë e montuar në një shtyllë, tregon oficerët duke rrahur Nichols pasi e kapën atë në një zonë banimi. Dy oficerë shihen duke e mbajtur. Ata e tërheqin atë në tokë dhe pas më shumë se 20 minutash mbërrin një ambulancë.

Videoja e tretë dhe e katërt tregojnë pamjet nga kamerat e trupit të policivë. Disa prej policëve pretendojnë se Nichols "u përkul" në drejtim të tyre ose u zgjat për të kapur armët e tyre, megjithëse asnjë prej pretendimeve nuk është i qartë nga videoja e publikuar. Po ashtu oficerët dëgjohen duke thënë se në veturën e tij nuk është gjetur asgjë. Nëna e Nichols, RoëVaughn Ëells, ka thënë se djali i saj ishte vetëm rreth 70 metra larg nga shtëpia kur oficerët e policisë së Memphisit "e vranë".

Pesë oficerët, Tadarrius Bean, Demetrius Haley, Desmond Mills Jr, Emmitt Martin III dhe Justin Smith, u pushuan nga puna javën e kaluar. Ata u morën në paraburgim të enjten dhe secili përballet me akuza për vrasje të shkallës së dytë, sulm të rëndë, rrëmbim të rëndë, sjellje të pahijshme zyrtare dhe shpërdorim i detyrës.

 

Foto nga dhunimi dhe policët

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 11:07
SHBA/ Protesta të dhunshme për vrasjen e 29-vjeçarit afrikano-amerikan, turma godet policinë

Protesta në Times Square ishte një nga disa protesta që shpërtheu në të tilla përmasa, pas protestave të tjera në Union Square dhe Grand Central Terminal. Hawk Newsome, bashkëthemeluesi i Black Lives Matter of Greater New York, paralajmëroi në Union Square se mund të ndodhnin skena dhune dhe madje i ka drejtuar policisë pyetje retorike, të përcjellë nga mediat vendase dhe jo vetëm.

"A ishin paqësorë kur po shkelnin mbi kokën e vëllait Nichols, kur po e godisnin me shkop?A ishin paqësorë me Rodney King, a ishin paqësorë me George Floyd, Eric Garner?! Por ata duan që ne të jemi gjithmonë paqësorë," tha aktivisti. “Unë nuk po ju them të dilni këtu dhe të egërsoni, por ne nuk do ta heqim kurrë dhunën nga tavolina f-king. Sepse kjo është gjuha e Amerikës'" tha ai. 

Newsome më vonë shtoi: “Nuk mund të duroj të shoh një tjetër njeri  me ngjyrë duke bërtitur dhe duke vuajtur.  Nuk mund ta duroj” tha ai.

Turma njerëzish u panë duke marshuar  teksa brohorisnin "nuk ka drejtësi, nuk ka  paqe" dhe "nuk duam polici raciste". Rreth orës 22:00, oficerët e NYPD bllokuan disa protestues që të arrinin në autostradën West Side.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Loshi: 28/01/2023 13:39

  Te kishte nje video te till per policin Iraniane do te ishte pushtuar brenda 24 oresh. America shtet fashist dhe rracist

  Përgjigju
 • Alb: 28/01/2023 10:34

  Kjo ashte policija e PPSH. Mreti i horave

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Humbja me Italinë, tifozët e Kombëtares lënë stadiumin të zhgënjyer

Humbja me Italinë, tifozët e Kombëtares lënë stadiumin të zhgënjyer