SHBA pranoi se gjatë sulmit me dron u vranë civilë, Afganistani kërkon dëshmpërblim

Vdekjet e civilëve dhe fëmijëve në një sulm ajror amerikan në Kabul në fund të gushtit ndezën zemërimin dhe kërkesat për kompensim në Afganistan, pavarësisht faljes nga ushtria amerikane.

Ushtria amerikane pranoi të Premten se ata vranë njerëz të pafajshëm në vend të ekstremistëve në sulmin me dron në kryeqytetin afgan. Deri në dhjetë të pafajshëm, përfshirë deri në shtatë fëmijë, u vranë. Sulmi ajror ishte një "gabim tragjik", tha gjenerali Kenneth McKenzie, i cili është komandant i forcave të armatosura amerikane në Lindjen e Mesme (Centcom).

"Duket sikur SHBA donte të mbyllte gjithçka me një falje," tha prezantuesi i shquar i televizionit afgan Muslim Shiraz i agjencisë gjermane të shtypit. Por vetëm kjo nuk mund të lehtësojë dhimbjen e të pikëlluarve. Ai i kërkoi Shteteve të Bashkuara të paguajnë kompensim.

"Fjalët e keqardhjes nuk janë të mjaftueshme," tha zëvendës drejtoresha e Azisë në Human Rights Ëatch, Patricia Gossman. Kërkohet një "hetim i plotë dhe i pavarur" i sulmit me dron amerikan. Kjo qasje amerikane nuk është e re, por ka mbetur "plotësisht e pandëshkuar" gjatë 20 viteve të fundit.

Pasi talebanët militantë islamikë erdhën në pushtet në Afganistan në mes të gushtit, SHBA dhe partnerët e saj ndërkombëtarë filluan një mision evakuimi në shkallë të gjerë për të sjellë qytetarët perëndimorë dhe afganët e cenueshëm nga vendi. Në mes të operacionit të evakuimit në fund të gushtit, dhjetëra afganë dhe 13 ushtarë amerikanë u vranë në një sulm terrorist nga IS, i cili është armiqësor ndaj talebanëve, jashtë aeroportit të Kabulit.

SHBA u përgjigjën me sulme ajrore dhe shënjestruan luftëtarë nga Isis-K, një degë lokale e ISIS. Në Kabul, ushtria amerikane sulmoi një makinë me një dron në të cilën amerikanët dyshonin për mbështetës të ISIS-it. Tani besohet se nuk ka gjasa që automjeti dhe njerëzit e vrarë të ishin të lidhur me Isis-K. Menjëherë pas sulmit ajror, media raportoi se disa civilë kishin vdekur.

G.MO/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me rekomandimin e Komitetit të Imunizimit për dozë të tretë vaksine për mbi 60 vjeçarët?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

E Djathta Ekstreme, Kosova dhe opozita Berisha e opozitës Basha