SHBA sanksionon Korenë e Veriut pas lëshimeve të njëpasnjëshme të 'raketave balistike'

SHBA sanksionon Korenë e Veriut pas lëshimeve të njëpasnjëshme të 'raketave balistike'

Thesari i SHBA-së sanksionoi shtetasit e Koresë së Veriut me bazë në Rusi dhe Kinë pas 'gjashtë lëshimeve të raketave balistike që nga shtatori'. Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un flet me zyrtarët gjatë një vëzhgimi të asaj që media shtetërore raportoi se ishte një test rakete hipersonike këtë. Departamenti i Thesarit i Shteteve të Bashkuara vendosi të mërkurën sanksione ndaj pesë koreano-veriorëve për, siç tha, rolet e tyre në prokurimin e mallrave për armët e shkatërrimit në masë të Republikës Popullore të Koresë (DPRK) dhe programet e lidhura me raketat balistike, raportoi Al jazeera.

SHBA tha në një deklaratë se veprimet e saj pasojnë "gjashtë lëshime raketash balistike që nga shtatori 2021" nga Koreja e Veriut, duke vënë në dukje se ato "shkelën rezoluta të shumta të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara (RKSOKB)".

“Veprimet e sotme, pjesë e përpjekjeve të vazhdueshme të Shteteve të Bashkuara për të kundërshtuar programet e armëve të shkatërrimit në masë dhe raketave balistike të DPRK-së, synojnë përdorimin e vazhdueshëm të përfaqësuesve jashtë shtetit për të blerë në mënyrë të paligjshme mallra për armë”, tha nënsekretari i Thesarit për Terrorizmin dhe Financat. Inteligjenca Brian E Nelson në një deklaratë. “Lansimet e fundit të raketave të KPRK-së janë dëshmi e mëtejshme se ajo vazhdon të avancojë programet e ndaluara, pavarësisht thirrjeve të komunitetit ndërkombëtar për diplomaci dhe denuklearizim.”

Mes të sanksionuarve është një shtetas i Koresë së Veriut me bazë në Rusi, për të cilin Thesari tha se kishte blerë pajisje nga Rusia për Korenë e Veriut, si dhe katër shtetas të Koresë së Veriut me bazë në Kinë të akuzuar për blerjen e mallrave kineze për programet e armëve të Koresë së Veriut. Në një veprim lidhur me këtë, Thesari tha se Departamenti i Shtetit i SHBA-së sanksionoi gjithashtu një shtetas tjetër të Koresë së Veriut, një shtetas rus dhe një ent rus, për “të përfshirë në aktivitete ose transaksione që kanë kontribuar materialisht në përhapjen e armëve të shkatërrimit në masë ose të tyre. mjetet e dorëzimit nga DPRK”.

Të mërkurën, media shtetërore e Koresë së Veriut raportoi se udhëheqësi Kim Jong Un mbikëqyri personalisht një test rakete hipersonike këtë javë dhe shfaqi një foto të tij në një vend të pazbuluar - hera e parë që media shtetërore e ka fotografuar atë në një provë rakete që nga viti 2020. Japonia dhe Koreja e Jugut raportuan lëshimin provë të martën, duke thënë se ishte një raketë e dyshuar balistike. Koreja e Veriut është e ndaluar të kryejë teste me raketa balistike ose bërthamore me rezoluta të shumta të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara. Veprimi i Thesarit i së mërkurës ngrin të gjitha asetet amerikane të atyre që janë në listën e zezë dhe në përgjithësi i ndalon amerikanët të bëjnë biznes me ta.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Integrimi në BE, a duhet të ndahet Shqipëria nga Maqedonia e Veriut?×

Lajmi i fundit

John

E plotë/ Lëvizja e parave mes Monika Kryemadhit, mamasë që shiste qepë, vëllait Drini, vjehrrit Nuri Peti dhe SGS! Roli komprometues i Ilir Metës