Pak para mbarimit të afatit, Biden dhe McCarthy bëjnë thirrje për miratimin e marrëveshjes për tavanin e borxhit

Pak para mbarimit të afatit, Biden dhe McCarthy bëjnë thirrje për miratimin e marrëveshjes për tavanin e borxhit

Presidenti Joe Biden

Ligjvënësit amerikanë po shqyrtojnë detajet e një marrëveshjeje për të rritur kufirin e huamarrjes së vendit përpara votave që priten në ditët në vijim, pasi presidenti Joe Biden dhe kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve Kevin McCarthy u kërkojnë atyre ta miratojnë atë.

Propozimi përfshin heqjen e tavanit të borxhit deri në janar 2025 dhe një marrëveshje buxhetore dyvjeçare që i mban shpenzimet federale të sheshta në 2024 dhe e rrit atë me 1% në 2025.

Ndër pjesët e tjera të paketës së kompromisit janë reduktimi i disa fondeve për të punësuar agjentë të rinj të Shërbimit të të Ardhurave të Brendshme, anulimi i 30 miliardë dollarëve në ndihmë për COVID-19 dhe sigurimi i personave të moshave 49 deri në 54 që plotësojnë kërkesat e punës për të marrë ndihmë ushqimore.

Biden dhe McCarthy arritën marrëveshjen të dielën pas javësh negociatash me një afat në fillim të qershorit që i afrohet qeverisë duke i mbaruar paratë për të paguar faturat e saj.

"Marrëveshja parandalon krizën më të keqe të mundshme, një dështim, për herë të parë në historinë e kombit tonë," tha Biden në Shtëpinë e Bardhë. Ai "heq nga tavolina kërcënimin e një mospagimi katastrofik".

McCarthy, duke diskutuar marrëveshjen në Kapitol, tha: "Në fund të ditës, njerëzit mund të shikojnë së bashku për ta kaluar këtë."Ndërsa të dy udhëheqësit shprehën mbështetje për marrëveshjen, ligjvënësit demokratë përparimtarë nga e majta ideologjike e partisë dhe republikanët nga krahu i djathtë i partisë shprehën menjëherë kundërshtimin të dielën.

“Marrëveshja përfaqëson një kompromis, që do të thotë se jo të gjithë marrin atë që duan. Por kjo është përgjegjësia e qeverisjes”, tha Biden në një deklaratë. Ai e quajti paktin "një hap të rëndësishëm përpara që redukton shpenzimet duke mbrojtur programet kritike për njerëzit që punojnë dhe duke rritur ekonominë për të gjithë".

Më herët të dielën, McCarthy, në emisionin "Fox Neës Sunday", tha se nga këndvështrimi i republikanëve, "Ka kaq shumë gjëra pozitive në këtë. Nuk do të bëjë gjithçka për të gjithë, por ky është një hap në drejtimin e duhur.”

Tavani i borxhit duhet të rritet në mënyrë që qeveria të mund të marrë hua më shumë para, ose qeveria amerikane do të mbetet pa para për të paguar faturat ekzistuese më 5 qershor, ka paralajmëruar Kongresi Sekretarja e Thesarit Janet Yellen.

Yellen ka thënë se pa një rritje të tavanit të borxhit ose një pezullim të kufirit të huamarrjes, interesi për bonot amerikane të mbajtura nga qeveritë e huaja dhe investitorët individualë amerikanë do të rrezikohej, si dhe pagat për pensionistët amerikanë dhe pagat për punonjësit e qeverisë dhe kontraktorët. Pa të ardhura të mjaftueshme tatimore në arkat e SHBA-së për të paguar faturat e saj, qeveria do të detyrohej të jepte përparësi se cilat pagesa të kryente.

Një pjesë tjetër e marrëveshjes do të përshpejtonte gjithashtu procesin e miratimit për projektet e reja të energjisë.Pakti gjithashtu la në fuqi planin e Biden për të shlyer borxhet e kredisë studentore deri në 20,000 dollarë, por thotë se marrësit e kredisë do të duhet të fillojnë të bëjnë pagesat e kredisë që ishin ndërprerë gjatë pandemisë së koronavirusit. Dispozita do të bëhej e diskutueshme nëse Gjykata e Lartë rrëzon autoritetin e Biden për të revokuar borxhin në një sfidë ndaj veprimit të tij për të cilin pritet të vendosë deri në fund të qershorit.

Përfaqësuesja Demokratike Pramila Jayapal, udhëheqësja e grupit parlamentar progresiv prej 102 anëtarësh, tha në emisionin "State of the Union" të CNN se Biden dhe Jeffries duhet të shqetësohen për mbështetjen e progresistëve për kalimin e rritjes së tavanit të borxhit.

Jayapal kritikoi zgjerimin e kërkesave të punës për marrësit e pullave ushqimore dhe tha se nuk e dinte nëse do të votonte për rritjen e tavanit të borxhit.

"Unë nuk jam një fanse e madhe e kornizave (marrëveshjeve) në parim," tha ajo në emisionin "State of the Union" të CNN. “Ky është gjithmonë problem nëse nuk mund ta shihni tekstin e saktë legjislativ. Dhe ne të gjithë po përpiqemi të kalojmë rrotullimin tani. Por unë mendoj se do të zbresë në atë që është teksti legjislativ.”

Mes republikanëve, përfaqësuesi Bob Good shkroi në Tëitter, "Askush që pretendon se është konservator nuk mund të justifikojë një votë PO" për paketën.

Një tjetër kritik republikan i marrëveshjes, përfaqësuesi Ralph Norman, shkroi në Tëitter: "Kjo 'marrëveshje' është marrëzi". Ai tha se një rritje e mundshme prej 4 trilion dollarësh e borxhit gjatë dy viteve të ardhshme “me pothuajse asnjë shkurtim nuk është ajo që ne ramë dakord. Nuk do të votojmë për falimentimin e vendit tonë. Populli amerikan meriton më mirë.”

Disa informacione për këtë histori erdhën nga Associated Press, Agence France-Presse dhe Reuters. VOA

M.T/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Kombëtarja mbyll Europianin 2024/ Flasin protagonistët! Broja: Do kisha dashur të isha titullar me Spanjën! Gjimshiti: Na duhej pak fat

Kombëtarja mbyll Europianin 2024/ Flasin protagonistët! Broja: Do kisha dashur të isha titullar me Spanjën! Gjimshiti: Na duhej pak fat