SHBA tërheq trupat nga Afganistani, reagon Rusia: Ushqim për mesazhe politike rreth krijimit të dështuar të kombit amerikan

Tërheqja e SHBA-ve nga Afganistani ka nxitur një sërë përgjigjesh nga Moska, përvoja e së cilës në fushën e sigurisë në vend është e gjatë përfshirë një përpjekje të mëparshme, gjithashtu të dështuar, për ndërtimin e shtetit në vitet 1980. Ndërsa mesazhet e rreme dhe strategjike anti-amerikane formojnë aspektin më të dukshëm të reagimit të menjëhershëm të Rusisë, shqetësimet më materiale të Moskës-paqëndrueshmëria rajonale, trafikimi i narkotikëve dhe përhapja e terrorizmit radikal islamik-nuk duhet të nënvlerësohen. Ndërsa rendi politik i Afganistanit ri përshtatet nën talebanët, prisni që Moska të konkurrojë për një rol të madh në proces-duke u angazhuar në përpjekje diplomatike shumëkombëshe, duke përdorur gjithashtu mundësinë për të bërë thirrje për një koordinim strategjik euro aziatik përmes vendeve jo-perëndimore, siç është Organizata e Traktatit të Sigurisë Kolektive. (CSTO), Organizata e Bashkëpunimit Shanghai (SCO), Unioni Ekonomik Euro aziatik (EAEU) dhe Trekëndëshi Rusi-Indi-Kinë (RIC). Deri më tani, mesazhet zyrtare ruse drejtuar talebanëve mund të karakterizohen si diku midis optimizmit të kujdesshëm dhe një qasje më të matur "prit dhe shiko".

Politikë bërësit perëndimorë duhet të kenë sy të qartë për interesat strategjike ruse në Afganistan dhe në rajonin më të gjerë, të cilat dominohen nga shqetësimet në lidhje me ruajtjen e marrëdhënieve partnere midis shteteve të Azisë Qendrore dhe sigurimin e një vendi të shquar në tryezë për çdo arkitekturë të sigurisë rajonale post-amerikane.  Zyrtarët rusë shpejt shfrytëzuan rastin për të përdorur tërheqjen nga Afganistani si ushqim për mesazhe politike rreth krijimit të dështuar të kombit amerikan.

Vladimir Putin nuk ka hezituar t’i komentojë lëvizjet e amerikanëve. Në deklaratën e parë më 20 gusht Putin shprehet se është është një politikë e papërgjegjshmë në trajtën e një eksperimenti social politik.

‘Është e nevojshme të ndalohet politika e papërgjegjshme, e imponimit të vlerave të njerëzve të tjerë nga jashtë, dëshira për të ndërtuar demokracinë në vendet e tjera, duke mos marrë parasysh as historinë, karakteristikat kombëtare ose fetare dhe duke injoruar plotësisht traditat me të cilat njerëzit jetojnë ... Çdo eksperiment i tillë socio-politik nuk është kurorëzuar kurrë me sukses dhe ka çuar vetëm në shkatërrimin e shteteve, dhe në degradimin e sistemeve të tyre politike dhe shoqërore ”.

Pas kësaj deklaratë Putin e ka ripërsëritur thirrjen e tij gjatë një diskutimi e studentë ku i vuri theksin kohës që SHBA kishte shpenzuar në Afganistan, të cilat sipas tij janë pa rezultat përveçse në humbje jete e tragjedi.

"Forcat amerikane u vendosën atje për 20 vjet dhe u përpoqën të civilizonin banorët vendas gjatë asaj periudhe ... Në fakt, ata u përpoqën të impononin normat dhe standardet e tyre të jetës në kuptimin më të gjerë të fjalës ... Cilat janë rezultatet? Kjo nuk tregoi asgjë tjetër përveç tragjedive, viktimave dhe humbjeve për Shtetet e Bashkuara, dhe aq më tepër për njerëzit që jetojnë në Afganistan. Kjo arrin në zero, nëse jo më pak se zero ... Duhet kuptuar se është e pamundur të imponosh diçka nga jashtë. ” përfundon Putin.

G.MO/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Vetingu i politikanëve nga SPAK, mendoni se Basha po sfidon Berishën me këtë propozim?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Fatos Tarifa: Kush e futi Shqipërinë në NATO? Pse pretendimi i PD dhe Berishës është një mashtrim i madh publik