SHBA teston me sukses sistemin e
mbrojtjes kundër raketave balistike

SHBA teston me sukses sistemin e<br />mbrojtjes kundër raketave balistike
SHBA për herë të parë ka testuar me sukses sistemin e saj të mbrojtjes kundër një rakete balistike ndërkontinentale (ICBM), thonë zyrtarët e Pentagonit.

Një ndërprerës me bazë në tokë është nisur nga një bazë ajrore e Kalifornisë dhe ka rrëzuar një raketë balistike të simuluar, tha Agjencia për Mbrojtjen e Raketave (MDA).

Pentagoni tha se testimi ishte planifikuar për një kohë më të vonë, por ndodhi në tani për shkak të rritjes së tensioneve me Korenë e Veriut.

Testi vjen pasi Pheniani gjuajti raketën e nëntë gjatë këtij viti.

Drejtori i MDA, Zëvendës Adm Jim Syring, e quajti testin një "moment historik".

"Ky sistem është shumë i rëndësishëm për mbrojtjen e atdheut tonë dhe ky test tregon se ne kemi një pengesë të aftë dhe të besueshme kundër një kërcënimi shumë real", tha ai të martën.

Redaksia Online
Er.K/Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Zelensky mban fjalim virtual në parlamentin austriak, deputetët e ekstremit të djathtë braktisin sallën në formë proteste

Zelensky mban fjalim virtual në parlamentin austriak, deputetët e ekstremit të djathtë braktisin sallën në formë proteste