SHBA vendos sanksione gjithëpërfshirëse për të drejtat e njeriut ndaj Kinës, Mianmarit dhe Koresë së Veriut

SHBA vendos sanksione gjithëpërfshirëse për të drejtat e njeriut ndaj Kinës, Mianmarit dhe Koresë së Veriut

Shtetet e Bashkuara vendosën të premten sanksione të gjera lidhur me të drejtat e njeriut ndaj dhjetëra njerëzve dhe subjekteve të lidhura me Kinën, Mianmarin, Korenë e Veriut dhe Bangladeshin dhe shtuan kompaninë kineze të inteligjencës artificiale SenseTime Group në listën e zezë të investimeve, raporton Reuters.

Kanadaja dhe Mbretëria e Bashkuar iu bashkuan Shteteve të Bashkuara në vendosjen e sanksioneve në lidhje me abuzimet e të drejtave të njeriut në Mianmar , ndërsa Uashingtoni vendosi gjithashtu sanksionet e para të reja ndaj Koresë së Veriut nën administrimin e Presidentit Joe Biden dhe shënjestroi entitetet ushtarake të Mianmarit, ndër të tjera, në aksionin për të drejtat e njeriut. ditë.

"Veprimet tona sot, veçanërisht ato në partneritet me Mbretërinë e Bashkuar dhe Kanadanë, dërgojnë një mesazh se demokracitë në mbarë botën do të veprojnë kundër atyre që abuzojnë me pushtetin e shtetit për të shkaktuar vuajtje dhe shtypje," tha zëvendës sekretari i Thesarit Wally Adeyemo në një mesazh. deklaratë.

Misioni i Koresë së Veriut në Kombet e Bashkuara dhe ambasadat e Uashingtonit të Kinës, Mianmarit dhe Bangladeshit nuk iu përgjigjën menjëherë kërkesave për koment. Masat janë më të fundit në një sërë sanksionesh të planifikuara për të përkuar me Samitin virtual dy-ditor të Biden për Demokracinë , ku ai njoftoi iniciativat për të forcuar demokracinë në mbarë botën dhe mbështetjen për legjislacionin pro-demokracisë në Shtetet e Bashkuara. Biden tha të premten se angazhimet e marra nga disa prej më shumë se 100 liderëve botërorë në samit do të shtyjnë kundër autokracisë në rritje në mbarë botën, do të luftojnë korrupsionin dhe do të promovojnë të drejtat e njeriut.

"Kjo do të ndihmojë në krijimin e tokës pjellore që demokracia të lulëzojë në mbarë botën," tha ai në një fjalim në mbyllje të samitit.

Thesari shtoi të premten kompaninë kineze të inteligjencës artificiale SenseTime në një listë të "kompanive të kompleksit ushtarak-industrial kinez", duke e akuzuar atë se ka zhvilluar programe të njohjes së fytyrës që mund të përcaktojnë përkatësinë etnike të një objektivi, me një fokus të veçantë në identifikimin e Ujgurëve etnikë.

Si rezultat, kompania do të bie nën një ndalim investimi për investitorët amerikanë. SenseTime është afër shitjes së 1.5 miliardë aksioneve në një ofertë publike fillestare (IPO). Pas lajmeve për kufizimet e Thesarit në fillim të kësaj jave, kompania filloi të diskutojë fatin e ofertës së planifikuar prej 767 milionë dollarësh me bursën e Hong Kongut, thanë dy persona me njohuri të drejtpërdrejta për këtë çështje. Ekspertët e OKB-së dhe grupet e të drejtave vlerësojnë se më shumë se një milion njerëz, kryesisht ujgurë dhe anëtarë të pakicave të tjera myslimane, janë arrestuar vitet e fundit në një sistem të madh kampesh në rajonin e largët perëndimor të Kinës, Xinjiang.

Kina mohon abuzimet në Xinjiang, por qeveria amerikane dhe shumë grupe të të drejtave thonë se Pekini po kryen gjenocid atje. Thesari tha se po vendoste sanksione ndaj dy enteve ushtarake të Mianmarit dhe një organizate që ofron rezerva për ushtrinë. Drejtoria e Industrive të Mbrojtjes, një nga subjektet e shënjestruar, prodhon armë për ushtrinë dhe policinë që janë përdorur në një goditje brutale ndaj kundërshtarëve të grushtit të shtetit të ushtrisë së 1 shkurtit. Thesari synoi gjithashtu katër kryeministra rajonalë, duke përfshirë Myo Swe Win, i cili kryeson administratën e juntës në rajonin e Bagos, ku Thesari tha se të paktën 82 njerëz u vranë në një ditë të vetme në prill.

Kanadaja vendosi sanksione kundër katër subjekteve të lidhura me qeverinë ushtarake të Mianmarit, ndërsa Mbretëria e Bashkuar vendosi sanksione të reja kundër ushtrisë.

Mianmari u zhyt në krizë kur ushtria përmbysi udhëheqësen Aung San Suu Kyi dhe qeverinë e saj më 1 shkurt, duke shkaktuar protesta të përditshme në qytete dhe luftime në tokat kufitare midis ushtrisë dhe kryengritësve të pakicave etnike. Forcat e Juntës që kërkojnë të shtypin opozitën kanë vrarë më shumë se 1300 njerëz, sipas grupit të monitorimit të Shoqatës së Ndihmës për të Burgosurit Politik (AAPP).

Grupi i fushatës Global Witness tha në një deklaratë se masat nuk kishin në shënjestër industrinë e gazit natyror të Mianmarit, një burim kyç i valutës së huaj për juntën, dhe "nuk kishte gjasa të ndikonin materialisht në fundin e juntës ushtarake". Thesari gjithashtu futi në listën e zezë Zyra e Prokurorit Publik Qendror të Koresë së Veriut ishte caktuar, së bashku me ish-ministrin e sigurimeve shoqërore dhe ministrin e caktuar së fundmi të Forcave të Armatosura Popullore Ri Yong Gil, si dhe një universitet rus për lehtësimin e eksportit të punëtorëve nga Koreja e Veriut.

Koreja e Veriut ka kërkuar prej kohësh heqjen e sanksioneve ndëshkuese të SHBA-së dhe ndërkombëtare të vendosura për programet e saj të armëve dhe ka denoncuar kritikat e SHBA-së ndaj historisë së saj të të drejtave të njeriut si dëshmi e një politike armiqësore kundër saj. Administrata e Biden-it i ka bërë vazhdimisht thirrje Koresë së Veriut që të angazhohet në dialog mbi programet e saj bërthamore dhe raketore, pa sukses. Departamenti Amerikan i Shtetit gjithashtu ndaloi të premten 12 persona të udhëtojnë në Shtetet e Bashkuara, duke përfshirë zyrtarë në Kinë, Bjellorusi dhe Sri Lanka.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e forcon rolin e Shqipërisë zhvillimi në Tiranë i samitit për Ukrainën?×

Lajmi i fundit

‘Devijimi i lumit Shushicë’, Zhupa: Mbështesim protestën e banorëve! Po bëhet për t’i shërbyer investimeve strategjike

‘Devijimi i lumit Shushicë’, Zhupa: Mbështesim protestën e banorëve! Po bëhet për t’i shërbyer investimeve strategjike