SHBA/ Vritet me thikë gazetari investigativ! U sulmua jashtë shtëpisë! Policia në kërkim të autorit

SHBA/ Vritet me thikë gazetari investigativ! U sulmua jashtë shtëpisë! Policia në kërkim të autorit

Jeff German

SHBA- Një gazetar investigativ në Las Vegas, Jeff German u gjet i vdekur si pasojë e një goditjes me thikë.

Sipas autoriteteve gazetari është vrarë pas një sherri që dyshohet se ka ndodhur jashtë banesës së tij.

 “Ne besojmë se sherri ka ndodhur jashtë shtëpisë. Ne kemi disa pista. Ne jemi në ndjekje të një të dyshuari”, u tha gazetarëve Dori Koren, një zëdhënëse e policisë në Las Vegas. Policia tha se hetimi ishte një prioritet kryesor.

Glenn Cook, redaktori ekzekutiv i Review-Journal, tha se German nuk u kishte komunikuar drejtuesve të gazetave ndonjë shqetësim për sigurinë e tij ose ndonjë kërcënim të bërë kundër tij.

“Familja Revieë-Journal është e shkatërruar për humbjen e Jeff-it,” tha Cook. “Ai ishte standardi i artë i biznesit të lajmeve. Është e vështirë të imagjinohet se si do të ishte Las Vegasi sot pa ndriçimin e tij shumëvjeçar në vende të errëta.”

German iu bashkua Revieë-Journal në vitin 2010 pas më shumë se dy dekadash në Las Vegas Sun, ku ai ishte reporter që mbulonte gjykatat, politikën, punën, qeverinë dhe krimin e organizuar.

Ai ishte i njohur për historitë rreth raportimit të ‘keqbërjeve’ të qeverisë dhe skandaleve politike, si dhe për raportimin e të shtënave masive të vitit 2017 në një festival muzikor që vrau 60 dhe plagosi më shumë se 400. Kolegët e kujtuan gjermanin si një reporter që mbulonte krimin e organizuar, aktivitetin ekstremist në Nevadën jugore dhe korrupsioni në industrinë e lojrave të fatit.

Një ish-raportere e Vegas Sun, Cathy Scott, kujtoi se si ajo dhe Germani ishin gazetarët e parë që shpërndanë historinë e vrasjes së një bashkëpunëtori të mafias në Las Vegas, Herbert "Fat Herbie" Blitzstein, në vitin 1997.

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A është Shqipëria në rrugën e duhur pas 110 viteve pavarësi?×

Lajmi i fundit

Nikolla mesazh përshëndetës për Ditën e Çlirimit: Shqipëria evropiane i ka rrënjët në Shqipërinë antifashiste

Nikolla mesazh përshëndetës për Ditën e Çlirimit: Shqipëria evropiane i ka rrënjët në Shqipërinë antifashiste