SHBA/ Zjarri masiv përfshin Kaliforninë, banorët detyrohen të braktisin shtëpitë! Mbyllet autostrada nga dy kahet(VIDEO)

Pamje nga zjarri masiv në Kaliforni

Pamje nga zjarri masiv në Kaliforni

Një zjarr masiv, ngjarje e rrallë për janarin ka detyruar shumë njerëz të largohen nga shtëpitë e tyre dhe ka mbyllur autostradën 1 të Kalifornisë, duke u përhapur 1,500 hektarë. Vetëm 5 për qind është përmbajtur.

Autostrada 1 është mbyllur në të dy drejtimet, nga rruga Andrew Molera/Coast deri në Urën e Kanionit të Granitit. Video të tmerrshme vazhdojnë të shfaqen në internet, duke treguar urën Rocky Creek Bridge duke u përfshirë nga flakët. Shërbimi Kombëtar i Motit për Zonën e Gjirit të San Franciskos dha ​​​​një këshillë për erën për rajonin dhe në Monterey County, autoritetet urdhëruan evakuime. Kryqi i Kuq Amerikan hapi një strehë të premten vonë për banorët që u detyruan të evakuoheshin.

Zjarri u raportua fillimisht rreth orës 19:30. Nuk ka pasur raporte të menjëhershme për viktima nga zjarri. I ashtuquajturi Zjarri i Kolorados shkatërroi qarkun Boulder më herët në janar, me presidentin e SHBA Joe Biden që e shpalli atë një fatkeqësi kombëtare dhe urdhëroi ndihmën federale për të trajtuar pasojat e saj. Zjarri shtrihej në 24 kilometra katrorë dhe është më katastrofiki në historinë e njohur të Kolorados.

 

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se Presidenti i ri do të jetë një prej emrave të propozuar nga opozita?×

Lajmi i fundit

John

Ndihma për Ukrainën, Biden: Populli i Shteteve të Bashkuara qëndron së bashku me popullin trim të Ukrainës