SHBA-ja kritikon Kinën për anulimin e fluturimeve

SHBA-ja kritikon Kinën për anulimin e fluturimeve

Administrata Biden kritikoi të mërkurën vendimin e Kinës për të anuluar një numër në rritje fluturimesh nga Shtetet e Bashkuara në Kinë për shkak të pasagjerëve që më vonë rezultuan pozitivë për COVID-19 dhe paralajmëroi se mund të ndërmarrë veprime si përgjigje.

"Veprimet e Kinës nuk janë në përputhje me detyrimet e saj sipas Marrëveshjes së Transportit Ajror SHBA-Kinë. Ne po angazhohemi me (qeverinë kineze) për këtë dhe ruajmë të drejtën për të marrë masa rregullatore sipas rastit," tha një zëdhënës i Departamentit të Transportit të SHBA (USDOT). .

Kina urdhëroi të mërkurën pezullimin e gjashtë fluturimeve të tjera SHBA-Kinë në javët e ardhshme pas një rritjeje të pasagjerëve që rezultuan pozitivë për COVID-19, duke u rritur në 70 anulime të mandatuara këtë vit në një orar që tashmë ishte shkurtuar në mënyrë drastike. Pezullimi i fundit preku dy fluturime të United Airlines nga San Francisko në Shanghai dhe katër fluturime të China Southern Airlines (600029.SS) nga Los Angeles në Guangzhou. Ambasada kineze në Uashington nuk ka komentuar menjëherë.

Airlines for America, një grup tregtar që përfaqëson United, Delta Air Lines (DAL.N) , American Airlines (AAL.O) dhe të tjerë, tha se transportuesit amerikanë janë në "komunikim me qeveritë e SHBA dhe Kinës për të identifikuar një rrugë përpara që minimizon ndikimin për udhëtarët”.

Pekini dhe Uashingtoni kanë luftuar për shërbimet ajrore që nga fillimi i pandemisë.

Para anulimeve të fundit, tre linja ajrore amerikane dhe katër transportues kinezë kryenin rreth 20 fluturime në javë midis vendeve, shumë më poshtë shifrës prej më shumë se 100 në javë para pandemisë. Kina ka pezulluar fluturimet me vende të tjera, duke përfshirë të mërkurën gjashtë fluturime gjithsej nga Franca dhe Kanadaja. Numri i fluturimeve amerikane të anuluara është rritur që nga dhjetori, pasi infeksionet e shkaktuara nga varianti Omicron rriten në nivele rekord në Shtetet e Bashkuara. kinaKina i ka mbyllur kufijtë e saj për udhëtarët, duke ulur totalin e fluturimeve ndërkombëtare në vetëm 200 në javë, ose 2% të niveleve para pandemisë, tha në shtator Administrata e Aviacionit Civil të Kinës (CAAC).

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të marrë fund kaosi në kuvend?×

Lajmi i fundit

Nënshkruhet kontrata me kompaninë serbe për shpërndarjen e energjisë elektrike në veri të Kosovës

Nënshkruhet kontrata me kompaninë serbe për shpërndarjen e energjisë elektrike në veri të Kosovës