SHBA-ja kundërshton vendimimin e Kurtit për pezullimin e taksës dhe vendosjes së reciprocitetit me Serbinë

Albin Kurti

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë ka  kundërshtuar veprimin e fundit të qeverisë  Kurti për vendosjen e masave të reciprocitetit ndaj Serbisë.

Sipas reagitmit, SHBA-ja ka qenë e qartë rreth asaj se Kosova duhet ta heqë taksën pa vendosur barriera të reja, sepse sipas tyre politika të tilla lëndojnë popullin e Kosovës.

Masa e reciporcitetit krijojon më shumë probleme, në një kohë kur po provohet që të krijohen kushte për dialog të suksesshëm pas arritjes së tri marrëveshjeve për linjën ajrore, hekurudhore dhe autostradën.

“Shtetet e Bashkuara ishin të qarta se Kosova duhet të heqë të gjitha tarifat dhe të mos krijojë barriera të reja sepse këto politika lëndojnë njerëzit e Kosovës dhe e ngulin fatin e ekonomisë së Kosovës. Kundërshtojmë veprimin e fundit për zbatimin e masave të reciprocitetit ndaj qarkullimit të mallrave nga Serbia. Këto masa krijojnë më shumë probleme në kohën kur SHBA-të besojnë se marrëveshjet për linjë ajrore, hekurudhore, dhe për autostradë, të arritura mes të dyja palëve, do të rrisin zhvillimin ekonomik kur ato të zbatohen, dhe do të krijojnë kushtet e nevojshme për dialog të suksesshëm”, thuhet në reagimin nga SHBA-ja.

E.D./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A duhej të hiqeshin kufizimet në zonat e kuqe dhe të hapej edhe fundjava?

Komento

Komente

 • kosovari: 03/04/2020 09:51

  Ju lutem mos veproni edhye me keq,edhe me zor, se qe vepruan paraardhesite tuaj.Po e "shkapni" shtettin, qe ta kapni shtetin vet.Shkarkoni sherbime diplomat ike dhe borde ndermarrjesh, per te vendosur diletantet militant tuaj.Kjo eshte vetem ta nderrojme "zotnin"per sundimin e ketiju populli fatkeq,Jo te mjer,por fatkeq ne qeveritare,Kurre nuk pati e veshtire do kete ndonje rast tash e ne te adhmen,si Hasan Prsihtina e Idriz Seferi qe dhane gjithcka per shtetin.Te tjeret vetem marren nga shteti e nuk dhane asgje per shtetin.

  Përgjigju
 • nuriu: 01/04/2020 19:34

  KY PO E TREGON VETEN ME GOMAR SE RAMUSHI... MJERE KOSOVA PER KETA IDJOTE QE KA.

  Përgjigju
  • Bedri: 03/04/2020 18:01

   Ka frike se po×

Lajmi i fundit

John

Rama thumbon opozitën: Rreziku i virusit është real, jo revolucion imagjinar me karakatinën e teatrit (VIDEO)