SHBA-të festojnë sot 246 vjetorin e Pavarësisë, Alibeaj: Orientimi ynë vijon të mbetet perëndimor e euroatlantik

SHBA-të festojnë sot 246 vjetorin e Pavarësisë, Alibeaj: Orientimi ynë vijon të mbetet perëndimor e euroatlantik

Enkelejd Alibeaj

Edhe Kreu i Grupit Parlamentar të PD-së, Enkelejd Alibeaj, uroi  Shtetet e Bashkuara në ditën e tyre të pavarësisë.

Alibeaj i cilësoi SHBA-të si simbol të demokracisë, që janë kthyer në një "ëndërr" për të gjithë botën.

"4 korriku 1776 shënon ditën e pavarësisë së shtetit simbol të demokracisë dhe gurin e parë të themelit të lirisë botërore.

Kjo ditë e shënuar për Shtetet e Bashkuara të Amerikës i dha jetë ëndrrës së amerikanëve për të ndërtuar një botë më të mirë, bazuar në virtytet më të mira njerëzore e politike duke e shndërruar këtë vend në ëndrrën e gjithë botës.", tha Alibeaj.

Alibeaj tha se falë SHBA-ve, vendet e Ballkanit jetojnë në liri.

"Falë SHBA, shqiptarët në Ballkan sot janë duke jetuar lirinë e mohuar ndër shekuj dhe ecin përkrah saj në NATO, aleancën më të fuqishme si një garanci për një të ardhme të sigurt, të lirë e në demokraci.", u shpreh ai.

Ai tha se orientimi i Shqipërisë duhet të mbetet ai Perëndimor, euroatlantik.

"I vetmi orientim yni vijon te mbetet ai perëndimor dhe euroatlantik, me busullën e qartë drejt perëndimit dhe SHBA.

Gëzuar festën e Pavarësisë. Zoti e bekoftë Amerikën që ka qëndruar e qëndron gjithmonë në krah të shqiptarëve!", u shpreh Alibeaj.


Lajmi kryesor:

SHBA-të festojnë sot 246 vjetorin e Pavarësisë! Urojnë krerët e shtetit dhe politikës shqiptare: Miqësia mes 2 vendeve, unike


K.T./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Rikthimi i PD-së me protesta në shtator, a do ta forcojë politikisht?×

Lajmi i fundit

Personi që sulmoi shkrimtatin Salman Rushdie akuzohet për tentativë për vrasje

Personi që sulmoi shkrimtatin Salman Rushdie akuzohet për tentativë për vrasje