SHBA-të janë të gatshme të angazhohen në diplomaci serioze dhe të qëndrueshme me Korenë e Veriut

SHBA-të janë të gatshme të angazhohen në diplomaci serioze dhe të qëndrueshme me Korenë e Veriut

Shtetet e Bashkuara janë të gatshme të angazhohen në diplomaci serioze dhe të qëndrueshme me Korenë e Veriut dhe vazhdojnë të ndërmarrin veprime për të parandaluar këtë të fundit nga blerja e armëve të shkatërrimit në masë dhe raketave balistike, tha Departamenti i Shtetit të enjten, pas predhës më të fundit të Phenianit. nis.

Sipas zëdhënësit Ned Price, SHBA-ja vazhdon "të ndërmarrë veprime së bashku me komunitetin ndërkombëtar për të parandaluar avancimin e programeve të armëve të shkatërrimit në masë të DPRK-së dhe programeve të raketave balistike pas lëshimeve të fundit".

"Ne mbetemi të përgatitur për t'u angazhuar në diplomaci serioze dhe të qëndrueshme ashtu siç vazhdojmë t'i marrim shumë seriozisht provokimet që kemi parë nga DPRK," tha ai gjatë një konference për shtyp.

Uashingtoni nuk ka asnjë qëllim armiqësor ndaj Koresë së Veriut, vazhdon të kërkojë dialog dhe është i përgatitur të takohet me lidershipin e vendit pa parakushte, shtoi Price. SHBA ende nuk ka marrë asnjë përgjigje nga Pheniani për propozimin për t'u angazhuar në mënyrë konstruktive, vuri në dukje zyrtari. Koreja e Veriut ka kryer gjashtë lëshime raketash në fillim të këtij muaji, duke përfshirë teste të raketave të supozuara hipersonike. Nisja e fundit u bë të enjten. Agjencia e lajmeve Yonhap raportoi më herët gjatë ditës, se Koreja e Veriut tha të premten se kishte testuar një raketë lundrimi me rreze të gjatë dhe një raketë taktike tokë-tokë (SSM) në fillim të kësaj jave.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Vrasja e policit, a rrezikon të përshkallëzohet konflikti Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

Vritet 38 vjeçari në Katund Sukth! Dy grupe të FNSH-së Tiranë nisen drejt Durrësit (EMRI)

Vritet 38 vjeçari në Katund Sukth! Dy grupe të FNSH-së Tiranë nisen drejt Durrësit (EMRI)