Sheiku i Dubait shpallet fajtor, rrëmbeu vajzat dhe kërcënoi bashkëshorten

Sheiku Mohammed dhe princeshë Haya

Gjykata në Mbretërinë e Bashkuar ka shpallur fajtor sheikun Mohammed të Dubait pasi rrëmbeu vajzat dhe kërcënoi bashkëshorten e tij.

Sipas BBC, skuzat ndaj sheikut Mohammed Bin Rashid Al-Maktoum janë ngritur nga ish-gruaja e tij princesha Haya Bint Al-Hussain, e cila thoshte se ai ka rrëmbyer vajzat ka torturuar atë dhe e ka kërcënuar.

Hetimi filloi rreth 8 muaj më parë kur princeshë Haya u largua nga Dubai drejt Britanisë së bashku me dy fëmijët e saj, duke thënë se kishte frikë për jetën e saj dhe të fëmijëve.

Ai i kishte thënë se në Angli nuk do të ishte kurrë e sigurt dhe nëse do të jetonte do të vdiste.

Sheiku Mohammed 70 vjeç u përpoq që ta mbante gjyqin jashtë vëmendjes publike por të gjthë ishin kuriozë të dinin për ngjarsjen e bujshdme.

Gjykatësi zbuloi se Sheik Mohammed vazhdon të ruajë një regjim ndaj dy grave të tij të tjera duke u ndaluar të jetonin të lira.

Ndërkohë sipas princeshës, sheiku i Dubait fshihet në Londër.

45-vjeçarja nga Jordania vajzë e mbretit Hussain u martua me sheikun Mohammed në vitin 2004 duke u bërë gruaja e 6-të me të cilin ka dy fëmijë 7 dhe 11-vjeç.

Sheiku Mohammed dhe princeshë Haya

  • Sondazhi i ditës:

    Rihapet çështja Gërdeci, a mendoni se do të bëhet drejtësi për këtë tragjedi?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Gruaja shpëton për mrekulli nga përplasja tragjike me trenin (video)