Shembja e ish- godinës së ATSH në Tiranë, Veliaj: Shumë nostalgji, por do bëhet më e bukur dhe më e fortë

 

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj ka reaguar lidhur me shembjen e ish-godinës së ATSH, 7 katëshi i parë në kryeqytet i ideuar nga arkitekti Maks Velo në 1976. Veliaj tha se ajo nuk i rezistoi tërmetit të 26 nëntor, duke theksuar do të bëhet me e bukur si godinë.

"Kemi shumë nostalgji për shumë objekte por duhen rindërtuar më të bukura dhe më të forta. Llaçi dhe tulla në një tjetër shekull, të tjera standarde do të duhet të prishet dhe të ndërtohet më e madhe, më e bukur dhe më e fortë. Dhe kjo vlen për të gjitha ndërtesat", tha Veliaj.


Lajmi kryesor:

'Monument kulture', e projektuar nga Maks Velo, nis shembja e Ish-ambienteve të ATSH në Tiranë! Godina u dëmtuan nga tërmeti! Veliaj: Do bëhet më e fortë


B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të marrë fund kaosi në kuvend?×

Lajmi i fundit

Nënshkruhet kontrata me kompaninë serbe për shpërndarjen e energjisë elektrike në veri të Kosovës

Nënshkruhet kontrata me kompaninë serbe për shpërndarjen e energjisë elektrike në veri të Kosovës