Shirat nxjerrin në sipërfaqe ndotjen, lumi Shkumbin i mbushur me mbeturina e ujëra të zeza

Reshjet intesive të shiut, të cilat pushtuan të gjithë territorin e vendit pak ditë më parë kanë sjell shumë probleme edhe në Qarkun e Elbasanit.

Krahas përmbyetjve të disa zonave të tjera në këtë qark, problem mbetet dhe lumi Shkumbin, pasi reshjet kanë nxjerrë në siperfaqe ndotjen e tij.

I gjithë shtrati i këtij lumi është i mbushur me mbeturina të ndryshme, të cilat janë hedhur nga banorë që jetojnë në afërsi dhe nga bizneset e ndryshem që ushtrojnë aktivitetin e tyre në afërsi të brigjeve të tij.

Siç duket dhe nga pamjet, ndotja në këtë lumë është shumë e madhe. Lumi “Shkumbin” përshkruan qytet Përrenjas, Librazhd, Elbasan, Cërrik, Peqin, e deri ne gryk-derdhjen në detin “Adriatik”. Në këtë lumë, për fat të keq shkarkohen ëdhe ujërat e zeza të bashkive të mësipërme.

Përafërsisht në këtë lum shkarkohen rreth 10 mijë m3 ujra të zeza. Gjatë një vëzhgimi në brigjet e këtij lumi vihet re problematika e theksuar e mbetjeve urbane, duke filluar nga mbetjet plastike e më gjerë.

E.M./b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • O majmunë: 21/02/2021 23:51

    E pra,kur të keni ndotur edhe lumin e fundit a burimin e ujit,çfarë do pini pastaj?!apo Coca cola

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Opozita akuzon Ramën për sulmin ndaj Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Rubrika 'Ciceron', ngjarjet e kulturës që mund të ndiqni sot

Rubrika 'Ciceron', ngjarjet e kulturës që mund të ndiqni sot