Shkatërrohet banda e rrezikshme shqiptaro-kolumbiane e trafikut të drogës, 25 persona në pranga

Shkatërrohet banda e rrezikshme shqiptaro-kolumbiane e trafikut të drogës, 25 persona në pranga

25 persona kanë rënë në prangat e policisë së Europol pas një mega-operacioni, te koduar "BACCARAT" duke shkatërruar kështu një grup kriminal shqiptaro-kolumbian me veprim në të gjithë Evropën me aktivitet në prodhimin e trafikun ndërkombëtar të lëndëve narkotike.

Behet fjalë për 25 urdhër arreste të ekzekutuara personave në Belgjikë, Holandë, Francë, Gjermani e Spanjë, anëtarë të një grupi të rrezikshëm narko trafikantesh trafikantësh shqiptaro-kolumbiane.

Më konkretisht 9 persona janë arrestuar në Belgjikë, 6 ne Spanjë, 3 në Holande,6 në Gjermani dhe 1 në Francë.

Pas arrestimeve policia ka kryer kontroll edhe në banesat ku akomodohej banda trafikantëve që rezultuan të ishin rreth 30 apartamente. Nga kontrollet e ushtruara policia sekuestroi rreth 60.000€ cash si dhe celularë e armë zjarri. Ndërkohë që bëri shkatërrimin e 6 plantacioneve me marijuanë që ushtronte aktivitet banda.   

Për shkatërrimin e kësaj bande Dhe zhvillimin e këtij mega operacioni është dashur pjesëmarrja 600 forca policie të vendeve Belgjikë, Holandë, Francë , Gjermani, Spanjë e Itali në bashkëpunim me autoritetet e Interpol, për nxjerrjen e analizimin e të dhënave gjatë fazës hetimore.

Për koordinimi kompleks të këtij operacioni u ngrit një qendër komande në Belgjikë ku personeli i antimafias italiane së bashku me përfaqësuesit e policive të shteteve përfshirëse, drejtuan të gjitha fazat e operacionit.

Kanë qenë autoritetet italiane kanë mbështetur fazën hetimore të këtij operacioni përmes Rrjetit Operacional Antimafia ONNET, i financuar nga BE.

G.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Paqe në Leipzig, Holanda dhe Franca barazojnë 0-0! Polonia jashtë Europianit

Euro 2024/ Paqe në Leipzig, Holanda dhe Franca barazojnë 0-0! Polonia jashtë Europianit