Shkoi në kështjellë për të vrarë mbretëreshën në vitin 2021, shpallet vajtor 21 vjeçari në Britani! Akuzohet për tradhti

Shkoi në kështjellë për të vrarë mbretëreshën në vitin 2021, shpallet vajtor 21 vjeçari në Britani! Akuzohet për tradhti

21 vjeçari i arrestuar, mbretëresha Elisabet

Një 21 vjeçar i cili mbërriti në Kështjellën Windsor i armatosur me një hark dhe i tha oficerit të mbrojtjes së donte të vriste mbretëreshën është deklaruar fajtor nën akuzën e tradhëtisë. Jasëant Singh Chail, nga Hampshire, u arrestua në ditën e Krishtlindjes 2021, kur monarkja e ndjerë jetonte në Windsor për shkak të pandemisë Covid.

"Unë jam këtu për të vrarë Mbretëreshën"- mësohet të ketë thënë 21 vjeçari i arrestuar.

Ai është personi i parë në Mbretërinë e Bashkuar që dënohet për tradhti që nga viti 1981. Chail e pranoi fajin e tij dhe tha se kishte shkuar në kështjellë me qëllim për të vrarë mbretëreshën me harkun e tij.

Chail, i cili ishte i papunë në atë kohë, por kishte punuar për supermarketin Co-op, ishte ngjitur në një murë pranë kështjellës duke përdorur një shkallë dhe prej dy orësh po qëndronte aty. Pasi u kap nga oficerët, ai e pranoi se kishte shkuar aty për të vrarë monarken e ndjerë.

Arma që mbante 21 vjeçari

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Pse po tërhiqen kandidatët e Partisë Demokratike?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Zhgënjen Kosova përballë skuadrës modeste, Zvicra me pikë të plota, Skocia ‘gjunjëzon’ spanjollët

Euro 2024/ Zhgënjen Kosova përballë skuadrës modeste, Zvicra me pikë të plota, Skocia ‘gjunjëzon’ spanjollët