Shkollat ​​e qytetit të Nju Jorkut do të testojnë çdo nxënës për Coronavirus mes rritjes së rasteve

Shkollat ​​e qytetit të Nju Jorkut do të testojnë çdo nxënës për Coronavirus mes rritjes së rasteve

Autoritetet e qytetit të Nju Jorkut po shpërndajnë rreth 2 milion komplete testesh për koronavirus kryesisht në shkolla në një përpjekje për të mbajtur në klasë ata që ata i quanin "fëmijë asimptomatikë" në mes të një rritje të shtrimeve në spitale pediatrike, tha kryebashkiaku Bill de Blasio.

"Fëmijët tuaj janë më të sigurt në shkollë dhe numrat flasin vetë," tha de Blasio në një ngjarje të transmetuar drejtpërdrejt, ku ai u shfaq me kryebashkiakun e zgjedhur Eric Adams dhe guvernatoren e Nju Jorkut, Kathy Hochul, teksa ata u përpoqën të bindin prindërit që t'i mbanin fëmijët e tyre në shkollë. përderisa nuk janë të sëmurë.

Qyteti i Nju Jorkut kohët e fundit ka parë një rritje gati pesëfish të shtrimeve pediatrike pasi varianti i koronavirusit Omicron infekton më shumë fëmijë, sipas zyrtarëve shëndetësorë të shtetit të Nju Jorkut. Sipas planit të ri, programi i zgjeruar i testimit të qytetit do t'i lejojë fëmijët asimptomatikë ndaj COVID-19 të qëndrojnë në klasë dhe të mbajnë në shtëpi vetëm ata që rezultojnë pozitivë për koronavirus.

Më parë, klasa të tëra studentësh u karantinuan për të studiuar nga shtëpia pasi një ose më shumë u zbuluan se ishin infektuar me virusin. Tani, të njëjtët studentë do të marrin një test të shpejtë në shtëpi dhe do të kthehen në klasë nëse rezultojnë negativ. Për mbrojtje shtesë, një test i dytë do të kryhet brenda shtatë ditëve nga i pari.

"Ne nuk mund të kthehemi në izolim, të mësuarit në distancë dhe t'i mbajmë fëmijët tanë nga gjithçka," tha drejtori i Shëndetit dhe Wellness i Universitetit të Qytetit të Nju Jorkut Fabian Wander, i cili iu bashkua de Blasio në thirrje. “Ndikimi që ka izolimi në mirëqenien emocionale të të rinjve është diçka me të cilën sapo kemi filluar të përballemi. Kjo nuk është e shëndetshme.”

Sistemi shkollor publik i qytetit të Nju Jorkut është më i madhi i këtij lloji në Shtetet e Bashkuara me rreth 1.1 milionë nxënës.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me përjashtimin e policëve që kanë përdorur Sky apo Encro Chat?×

Lajmi i fundit

SHBA: Hamasi nuk i liron gratë sepse nuk do që ato të tregojnë se çfarë u është bërë atyre gjatë robërisë

SHBA: Hamasi nuk i liron gratë sepse nuk do që ato të tregojnë se çfarë u është bërë atyre gjatë robërisë