Lufta/ Bie një raketë në Moldavi, pranë kufirit me Ukrainën! Putin viziton urën e Krimesë pas shpërthimit në tetor! Bombardohen dy aeroporte ruse

Lufta/ Bie një raketë në Moldavi, pranë kufirit me Ukrainën! Putin viziton urën e Krimesë pas shpërthimit në  tetor! Bombardohen dy aeroporte ruse

Aeroport rus, foto ilustruese

Një raketë ra në territorin moldav afër kufirit me Ukrainën, sipas raporteve të Ministrisë së Brendshme të cituara nga agjencia ruse RIA Novosti. Rojet kufitare moldave e gjetën raketën pranë Bricenit, në veri të vendit, në ditën kur sulmet me raketa ruse janë duke u zhvilluar në pjesën më të madhe të Ukrainës, të kundërshtuara nga raketat anti-ajrore nga Kievi.

Tre persona kanë humbur jetën dhe gjashtë janë  plagosur pas një shpërthimi që ndodhi në aeroportin ushtarak rus të Ryazanit , 200 kilometra në juglindje të Moskës, raporton “RIA Novosti” dhe “Tass”, duke thënë se shpërthimi është shkaktuar nga një cisternë e ngarkuar me benzinë. Aeroporti Ushtarak Ryazan strehon qendrën e trajnimit për aviacionin me rreze të gjatë dhe avionët cisternë.

Një shpërthim i dytë ka ndodhur edhe në aeroportin Engels , afër Saratovit, ku sipas burimeve ruse forcat e armatosura ukrainase kanë dëmtuar dy bombardues strategjikë Tu-95 duke përdorur një dron.

Saratov është baza vendase për bombarduesit strategjikë të përdorur për sulmet në Ukrainë . Burime jozyrtare ukrainase flasin për një sulm me dron në Kiev, ndërsa Ukrainska Pravda ia atribuon shpërthimin një kamioni me karburant. Qeveria ukrainase nuk e ka konfirmuar sulmin, siç ka ndodhur në raste të tjera me shpërthime misterioze në territorin rus.

Sipas Antony Blinken, sekretarit amerikan të Shtetit, Rusia nuk planifikon bisedime me Uashington-in për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë. Blinken ka thënë se reagimi i Putin dhe vendimet e tij për përkeqësimin e situatës në Ukrainë, në vend të përfundimit të luftës, ka ardhur si pasojë e humbjes së tij në fushëbetejë në disa zona të Ukrainës, lajm që e ka zemëruar Putinin. 

Ministria e Jashtme kineze ka deklaruar se do të vazhdojë bashkëpunimin energjetik me Rusinë pasi G7, BE dhe Australia vendosën një kufi për çmimin e naftës ruse për eksportet ruse. Kina, e cila tha se do të vazhdojë në bazë të respektit dhe përfitimit të ndërsjellë, ka rritur importin e naftës ruse këtë vit.

Kancelari gjerman, Olaf Scholz, ka paralajmëruar perëndimin që të shmangë krijimin e një lufte të re të ftohtë, e cila mund ta ndajë botën në blloqe. Për revistën Foreign Affairs, kancelari gjerman bëri thirrje që të bëhen çdo përpjekje për të ndërtuar partneritete të reja. Duke veçuar Kinën dhe Rusinë si dy vende që përbëjnë një kërcënim për një botë shumëpolare, ai tha se duhet të ketë unitet më të fortë evropian dhe transatlantik.

Një kufi çmimi për naftën detare ruse, i rënë dakord nga vendet e G7, hyn në fuqi sot pasi perëndimi synon të reduktojë të ardhurat e Kremlinit nga lëndët djegëse fosile, si dhe të kufizojë aftësinë e Moskës për të financuar luftën e saj në Ukrainë. Britania, Japonia, Gjermania, Italia, Franca, Kanadaja dhe SHBA, si dhe vendet anëtare të BE-së dhe Australia arritën në një marrëveshje për të vendosur një kufi të çmimit prej 60 dollarë për fuçi për naftën ruse, pasi Polonia, e cila po rezistonte, i dha dritën jeshile për marrëveshjen.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 17:06
Sulmi me bombë në urën e Kerçit në tetor, Vladimir Putin shkon në Krime

Presidenti rus Vladimir Putin ka inspektuar urën të Krimesë që u dëmtua nga një sulm me bombë në tetor. Imazhet e televizionit shtetëror rus treguan Putinin duke udhëtuar nëpër urën e rindërtuar gjatë një vizite të hënën pasdite.

Ai foli gjithashtu me punëtorët dhe diskutoi riparimet e urës së Kerçit, së bashku me një zyrtar të lartë qeveritar i cili është përgjegjës për projektin. Kjo ishte vizita e tij e parë në Krime që kur Rusia nisi pushtimin e Ukrainës më 24 shkurt.

Sulmi me bombë në urë ndërpreu udhëtimin midis kontinentit të Rusisë dhe Krimesë , e cila u aneksua nga Moska në 2014. Rusia fajësoi për "aktin terrorist" inteligjencën ushtarake ukrainase dhe iu përgjigj me disa valë sulmesh në infrastrukturën energjetike të Ukrainës.

Shërbimet e sigurisë ruse (FSB) fillimisht arrestuan tetë persona të dyshuar për përfshirje në sulmin me bombë, duke përfshirë pesë rusë dhe tre shtetas ukrainas dhe armenë. Zyrtarët ukrainas nuk e kanë marrë drejtpërdrejt përgjegjësinë, pavarësisht se publikisht bënë shaka për shpërthimin dhe talleshin me Rusinë.

Ora 16:56
Putin: Rusia ka një ushtri prej 21 milionë vullnetarësh


Presidenti i Rusisë Vladimir Putin ka deklaruar se vendi ka një ushtri të madhe vullnetarësh, e përbërë nga 21 milionë njerëz, raporton agjencia e lajmeve “Tass” .

Ora 16:53
Kundërsulmet e forcave të Kievit, një raketë rrezohet në Moldavi pranë kufirit me Ukrainën

Një raketë ra në territorin moldav afër kufirit me Ukrainën, sipas raporteve të Ministrisë së Brendshme të cituara nga agjencia ruse RIA Novosti. Rojet kufitare moldave e gjetën raketën pranë Bricenit, në veri të vendit, në ditën kur sulmet me raketa ruse janë duke u zhvilluar në pjesën më të madhe të Ukrainës, të kundërshtuara nga raketat anti-ajrore nga Kievi.

Ora 15:50
Finlanda do votojë për traktatin e NATO-s

1670251570_ikjdshf.PNG

Qeveria e Finlandës i ka kërkuar parlamentit të miratojë zyrtarisht traktatin themelues të NATO-s, raportojnë mediat e huaja.

"Anëtarësimi ynë në NATO është i rëndësishëm për ne finlandezët, por edhe për anëtarët e NATO-s", tha Ministri i Jashtëm Pekka Haavisto në një konferencë shtypi.

Në maj, Finlanda dhe Suedia fqinje aplikuan për anëtarësim në përgjigje të pushtimit rus të Ukrainës, por aplikimet e tyre kushtëzohen me miratimin e të 30 anëtarëve, ku deri më tani 28 anëtarë kanë rënë dakord.

Ndërsa Hungaria ka deklaruar se pret të japë miratimin në shkurt, por nga ana tjetër Turqia ka akuzuar vendet nordike se strehojnë "militantë" të kërkuar nga Ankaraja.

Ora 15:15
Lavrov: NATO është një kërcënim serioz për Rusinë

1670250914_jhbv.PNG

Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov ka deklaruar se  NATO është një “kërcënim serioz” për Rusinë dhe se mbështetja e Perëndimit për Ukrainën rrezikon një “përplasje të drejtpërdrejtë midis fuqive bërthamore me pasoja katastrofike”, raportojnë mediat e huaja.

Gjithashtu Lavrov tha se i vinte keq që SHBA-ja kishte refuzuar bisedimet me Moskën për “stabilitetin strategjik” në lidhje me armët bërthamore dhe tha se pa negociata të drejtpërdrejta midis dy fuqive më të mëdha bërthamore në botë, rreziku për sigurinë globale vetëm do të rritej.

Ora 14:56
Alarm në Spanjë/ Gjenden sërish zarfe të tjera me sy kafshësh drejtuar diplomatëve ukrainas

1670248142_jd.PNG

Policia spanjolle sekuestroi në postë edhe tre zarfe të dyshimta drejtuar diplomatëve ukrainas. Kështu, numri i përgjithshëm i kërcënimeve ndaj misioneve diplomatike të Ukrainës jashtë vendit arriti në 21, raportojnë mediat e huaja.

“Policia spanjolle sekuestroi në zyrën postare tre zarfe me sy kafshësh, të cilat besohet se ishin të adresuara në Ambasadën e Ukrainës në Madrid, Konsullatës së Përgjithshme në Barcelonë dhe Konsullatës në Malaga. Hetimi ka nisur. Në total ne kemi tashmë 21 raste të kërcënimeve ndaj ambasadave dhe konsullatave të Ukrainës në 12 vende”, ka postuar në Facebook zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Ukrainës, Oleg Nikolenko.

Në Spanjë, më 2 dhjetor, pako me gjak me sy kafshësh mbërritën në ambasadat në Hungari, Holandë, Poloni, Kroaci, Itali, konsullatat e përgjithshme në Napoli dhe Krakovë dhe konsullata në Brno.

Ora 11:44
Rusia bombardon Kherson 46 herë brenda një dite

1670236830_kherson.PNG

Një zyrtar i lartë ukrainas ka thënë se Rusia bombardoi rajonin Kherson 46 herë të dielën, duke vrarë një person dhe duke plagosur dy të tjerë.

Në një përditësim të Telegramit të dielën, nënkryetari i Zyrës së Presidentit të Ukrainës, Kyrylo Tymoshenko ka shkruar: "Gjatë ditës, forcat ruse bombarduan rajonin 46 herë me mortaja, tanke, artileri dhe MLRS".

Ai shtoi se apartamentet dhe ndërtesat private u "shkatërruan" në Kherson, raportojnë mediat e huaja.

Muajin e kaluar, forcat ukrainase rimorën qytetin jugor të Khersonit pasi trupat ruse u tërhoqën, duke shënuar një pengesë të rëndësishme për Moskën.

Sulmet ruse kanë lënë banorët në Kherson me ndërprerje dhe mungesa të energjisë elektrike me fillimin e dimrit.

Ora 11:34
Financial Times shpall Zelenskyn si 'Njeriu i Vitit'

1669795605_volodymyrzelensky6.jpeg

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky është shpallur “njeriu i vitit” për gazetën britanike Financial Times, e cila i ka kushtuar presidentit ukrainas  një artikull të gjatë.

Përmes një postimi në Instagram, ata kanë shkruar se Zelensky ka fituar një vend në historinë e botës për shfaqjen e tij të jashtëzakonshme të lidershipit dhe qëndrueshmërisë së tij.

“Nëntë muaj pas luftës brutale për mbijetesë kundër pushtuesve rusë, Volodymyr Zelensky shfaqet i lodhur, me rrathë të errët poshtë syve. 44-vjeçari Zelensky ka fituar një vend në histori për shfaqjen e tij të jashtëzakonshme të lidershipit dhe qëndrueshmërisë”, shkruhet artikull, i cili tregon personazhin duke u nisur nga përvoja e tij si aktor në luftën kundër lideri trus Vladimir Putin.

Ora 11:25
Britania: Forcat ruse mund të mbajnë sulmet tokësore në shkallë të ulët

1670235663_rus04.PNG

Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar ka thënë se Rusia mund të vazhdojë një "shkallë të ulët të operacioneve të sulmit tokësor" gjatë dimrit.

Në përditësimin e saj të përditshëm të inteligjencës, ministria tha se në muajt e fundit numri i fluturimeve të kryera nga avionët rusë mbi Ukrainë është "ulur ndjeshëm".

Ai tha: "Aeroplanët rusë tani ndoshta kryejnë dhjetëra misione në ditë, krahasuar me një nivel të lartë deri në 300 në ditë në mars 2022".

Ministria tha se ulja e fluturimeve ka mundësi të jetë rezultat i "kërcënimit të vazhdueshëm të lartë nga mbrojtja ajrore ukrainase" dhe përkeqësimit të motit, raportojnë mediat e huaja.

Ai shtoi: "Me taktikat e sulmit tokësor të Rusisë që mbështeten kryesisht në identifikimin vizual dhe municionet e padrejtuara, forcat ajrore ruse ka të ngjarë të vazhdojnë një shkallë të ulët të operacioneve të sulmit tokësor përmes motit të keq të dimrit”.

Ora 11:17
Ukraina sulmoi bazën, 14 bombardues bërthamorë të Rusisë ngrihen në qiell, nuk dihet ende plani i Putinit

14 bombardues të Rusisë janë ngritur në qiell, arsyeja e të cilëve nuk dihet ende. Kjo ka ndodhur menjëherë pasi Ukraina sulmoi me dronë sot bazën më të rëndësishme ajrore të Rusisë, ku janë të pozicionuar bombarduesit strategjikë Tu-95 në Saratov, gjë e cila u konsiderua si një goditje e fuqishme për forcat ruse. 

Nga sulmi janë dëmtuar dy bombardues të Rusisë.Tu-95 janë bombardues strategjikë të Rusisë që mbajnë edhe bomba bërthamore. Nuk ka ende informacion nëse bombarduesit janë ngritur në ajër si qëllim hakmarrjen ndaj Ukrainës për sulmin e mëngjesit të sotëm apo po largohen prej bazës Engels me qëllim mbrojtjen nga ndonjë sulm tjetër me dronë i Ukrainë.

Ora 11:13
Klitschko: Situata në sistemin energjetik mbetet e vështirë

1670234998_kli.PNG

Kryetari i bashkisë së Kievit, Vitali Klitschko, tha se situata me sistemin energjetik "mbetet e vështirë". Në një postim në Telegram të dielën, Klitschko tha se kryeqyteti do t'i kthehet "mbylljes së stabilizimit", raportojnë mediat e huaja.

"Por situata në sistemin energjetik mbetet e vështirë. Prandaj, siç theksojnë ekspertët e energjisë, mund të ketë disa devijime nga orari për balancimin e sistemit energjetik. Ekziston një nevojë e mëtejshme për të kursyer energjinë elektrike dhe u rekomandoi banorëve që të mos përdorin ashensorët 30-40 minuta para fillimit të mbylljes”, tha Klitscho.

Që nga fillimi i tetorit, Rusia ka kryer sulme të vazhdueshme në infrastrukturën energjetike të Ukrainës, duke rezultuar në ndërprerje të energjisë dhe mungesë të ujit për miliona njerëz në të gjithë vendin.

Autoritetet ukrainase u janë kërkuar banorëve të kursejnë energjinë, pasi përballen me mbyllje emergjente dhe ndërprerje të planifikuara. 

Me fillimin e dimrit, Kievi ka parë gjithashtu borë pasi banorët përballen me ndërprerje në furnizimin me energji elektrike dhe ngrohje qendrore.

Ora 10:22
Kufiri i çmimit të naftës ruse hyn në fuqi

 

Një kufi çmimi për naftën detare ruse, i rënë dakord nga vendet e G7, hyn në fuqi sot pasi perëndimi synon të reduktojë të ardhurat e Kremlinit nga lëndët djegëse fosile, si dhe të kufizojë aftësinë e Moskës për të financuar luftën e saj në Ukrainë.

Britania, Japonia, Gjermania, Italia, Franca, Kanadaja dhe SHBA, si dhe vendet anëtare të BE-së dhe Australia arritën në një marrëveshje për të vendosur një kufi të çmimit prej 60 dollarë për fuçi për naftën ruse, pasi Polonia, e cila po rezistonte, i dha dritën jeshile për marrëveshjen. Rusia është eksportuesi i dytë më i madh i naftës në botë.

Marrëveshja lejon që nafta ruse të dërgohet në vendet e palëve të treta duke përdorur cisternat e G7 dhe BE-së, kompanitë e sigurimit dhe institucionet e kreditit, vetëm nëse ngarkesa blihet me ose nën kufirin 60 dollarë për fuçi, raportojnë mediat e huaja.

Kufiri i çmimit do të "prishë menjëherë burimin më të rëndësishëm të të ardhurave të Putinit", tha sekretarja amerikane e thesarit, Janet Yellen.

Por kritikët, përfshirë Ukrainën, thonë se kufiri i çmimit të naftës është mbi çmimin e çmimeve ekzistuese të naftës ruse prej rreth 52 dollarë për fuçi.

“Nuk do ta quani një vendim serioz për të vendosur një kufi të tillë për çmimet ruse, gjë që është mjaft komode për buxhetin e një shteti terrorist. Është vetëm çështje kohe përpara se gjithsesi të përdoren mjete më të forta. Është për të ardhur keq që kjo kohë do të humbasë”, tha Zelensky.

Autoritetet ruse hodhën poshtë kufirin e çmimit dhe të shtunën kërcënuan se do të ndalonin furnizimin me vendet që e miratuan atë.

Zëvendëskryeministri rus Alexander Novak tha të dielën se ishte një ndërhyrje e rëndë që binte në kundërshtim me rregullat e tregtisë së lirë.

“Ne po punojmë në mekanizma për të ndaluar përdorimin e instrumentit të kufirit të çmimit, pavarësisht nga niveli i caktuar, sepse një ndërhyrje e tillë mund të destabilizojë më tej tregun. Ne do të shesim naftë dhe produkte të naftës vetëm atyre vendeve që do të punojnë me ne në kushtet e tregut, edhe nëse duhet të reduktojmë pak prodhimin”, tha Novak, zyrtari i qeverisë ruse përgjegjës për naftën, gazin, energjinë atomike dhe qymyrit.

Ora 10:01
Scholz paralajmëron Perëndimin që të shmangë 'luftën e ftohtë'

 

Kancelari gjerman, Olaf Scholz, ka paralajmëruar perëndimin që të shmangë krijimin e një lufte të re të ftohtë, e cila mund ta ndajë botën në blloqe.

Për revistën Foreign Affairs, kancelari gjerman bëri thirrje që të bëhen çdo përpjekje për të ndërtuar partneritete të reja.

Duke veçuar Kinën dhe Rusinë si dy vende që përbëjnë një kërcënim për një botë shumëpolare, ai tha se duhet të ketë unitet më të fortë evropian dhe transatlantik.

Ai tha se perëndimi duhet të mbrojë vlerat demokratike dhe të mbrojë shoqëritë e hapura, "ne duhet gjithashtu të shmangim tundimin për ta ndarë edhe një herë botën në blloqe", raportojnë mediat e huaja.

“Kjo do të thotë të bësh çdo përpjekje për të ndërtuar partneritete të reja, në mënyrë pragmatike dhe pa verbime ideologjike. Gjermanët synojnë të bëhen garantuesit e sigurisë evropiane që aleatët tanë presin që ne të jemi, një ndërtues urë brenda Bashkimit Evropian dhe një avokat për zgjidhjet shumëpalëshe të problemeve globale”, tha ai.

Ora 09:30
Kufiri i çmimit të naftës ruse, Kina: Do vazhdojmë bashkëpunimin energjetik me Kremlinin

1670231077_putin.PNG

Ministria e Jashtme kineze ka deklaruar se do të vazhdojë bashkëpunimin energjetik me Rusinë pasi G7, BE dhe Australia vendosën një kufi për çmimin e naftës ruse për eksportet ruse, raportojnë mediat e huaja.

Kina, e cila tha se do të vazhdojë në bazë të respektit dhe përfitimit të ndërsjellë, ka rritur importin e naftës ruse këtë vit.

Vendimi vjen pasi Mbretëria e Bashkuar, Japonia, Gjermania, Italia, Franca, Kanadaja, SHBA, vendet anëtare të BE-së dhe Australia arritën në një marrëveshje për të vendosur një kufi çmimi prej 60 dollarësh për fuçi ndaj eksportuesit të dytë më të madh të naftës në botë.

Ora 09:20
Blinken: Rusia nuk pranon të përfundojë luftën, nuk dëshiron diskutim

Sipas Antony Blinken, sekretarit amerikan të Shtetit, Rusia nuk planifikon bisedime me Uashington-in për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë.

Në një intervistë për CBS News, ai ka thënë se Rusia duhet të diskutojë në nivelin e një shteti me integritet të lartë dhe të jetë diplmate në zgjidhjen e problemeve, por nuk po e bën diçka të tillë. Sipas tij, Rusia po bën të kundërtën, referuar edhe situatës së përshkallëzuar të luftës me Ukrainën, duke e dëmtuar atë më shumë në të gjitha nivelet, qoftë ato infrastrukturore, shëndetësore, energjitike dhe se fundmi me përdorimin e armëve kimike.

“Ka gjithmonë vlerë në diplomaci nëse palët në fjalë, në këtë rast Rusia, janë të interesuara vërtetë për diplomaci kuptimplote. Dhe ajo që kemi parë, të paktën kohët e fundit, është pikërisht e kundërta,” tha Blinken për CBS News.

Blinken ka thënë se reagimi i Putin dhe vendimet e tij për përkeqësimin e situatës në Ukrainë, në vend të përfundimit të luftës, ka ardhur si pasojë e humbjes së tij në fushëbetejë në disa zona të Ukrainës, lajm që e ka zemëruar Putinin. Nga kjo disfatë e tij në disa vende të Ukrainës, Putin ka përdorur edhe armët kimike duke rrezikuar kështu edhe jetën e civilëve.

Në javët e fundit, fokusi ushtarak i Rusisë ka qenë në goditjen e infrastrukturës ukrainase në mbarë vendin, si edhe në sistemin enegjitk, ku shumë shtete kanë dhënë ndihmën e tyre për riparimet nga dëmtimet e bombardimeve ruse. Kjo ka bërë që Rusia të përshkallëzoi nivelin e sulmit dhe goditjeve në qytetin Bakmut të rajonit Donjeck dhe granatime në qytetin Herson, të cilin forcat ukrainase e çliruan muajin e kaluar.

Presidenti Joe Biden ka reagur edhe më parë për situatën e luftës në Ukrainë duke i bërë thirrje Rusisë për ndalimin e luftës dhe duke mbrojtur publikisht Ukrainën. Ai ka thënë se është i gatshëm të bisedoj më Putinin nësë lideri rus demonstron që dëshiron t’i japi fund luftës, por nuk do të jetë i pari që do kërkoj bisedime, duke lënë të kuptohet se është në krahun e Ukrainës deri në përfundim të luftës.

Kjo ishte deklarata e parë e këtij lloji e presidentit amerikan që nga nisja e pushtimit rus të Ukrainë.

Ora 09:18
3 milionë ukrainas janë shpërngulur me forcë në Rusi që nga fillimi i luftës

1670228024_lkndsf.PNG

Lufta mes Ukrainës dhe Rusisë po bëhet ccdo ditë edhe më e ashpër, ku mijëra njerëz po humbin jetën nga granatimet ruse, raportojnë mediat e huaja.

Komisioneri për të drejtat e Njeriut të Radës, Dmytor Lubynets, tha se të paktën rreth 3 milion ukrainas janë shpërngulur me forcë në territorin e Rusisë që nga fillimi i luftës.

“Që nga shkurti të paktën 2,800,000 ukrainas janë detyruar të largohen ose janë dëbuar në territorin e Rusisë", tha Lubynets.

Ora 09:06
1700 foka gjenden të ngordhura në bregdetin rus

1670227342_foka.PNG

Ditën e diel zyrtarët kanë njoftuar se rreth 1700 foka janë gjetur të ngordhura në bregdet të Detit Kaspik në jug të Rusisë, raportojnë mediat e huaja.

Autoritetet në Dagestan deklaruan se është e paqartë se çfarë ka shkaktuar ngordhjen e kafshëve, por thonë se me shumë mundësi mund të kenë ngordhur nga shkaqe të natyrshme.

Autoritetet rajonale fillimisht kishin thënë se 700 foka kanë ngordhur, por të dielën Zaur Gapizov, nga Qendra Kaspike për Mbrojtje të Ambientit, ka thënë se janë afro 1700 kafshë të ngordhura.

Gapizov ka thënë se me shumë mundësi fokat kanë ngordhur disa javë më parë.

S.S/S.C/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Bandat survejojnë Policinë, a është ky triumf i krimit ndaj shtetit?×

Lajmi i fundit

Inteligjenca artificiale nuk lejohet në shkolla? Po a mund të ndalet një revolucion?

Inteligjenca artificiale nuk lejohet në shkolla? Po a mund të ndalet një revolucion?