Shpërthen Vullkani Merapi në Indonezi, VIDEO nga momenti kur ngrihen 7 km hi

Shpërthen Vullkani Merapi në Indonezi, VIDEO nga momenti kur ngrihen 7 km hi

Vullkani Merapi në Indonezi

INDONEZI- Vullkani Merapi në Indonezi shpërtheu sot, duke nxjerrë 7 km hi vullkanik.

Shpërthimi i vullkanit që ndodhet në Rajonin Special të Yogyakartës ndodhi rreth orës 12:00 të mesditës me orën lokale (07:00 me orën shqiptare) dhe sipas autoriteteve u vu re një rrjedhë llave prej 1.5 kilometrash.

Në  një deklaratë agjencia indoneziane e menaxhimit të fatkeqësive bëri me dije se banorët e komunitetit aty pranë u paralajmëruan të ndalonin çdo aktivitet në zonat e rrezikshme, pra brenda një rrezeje prej tre deri në shtatë kilometra nga krateri i vullkanit.

Vullkani Merapi 2963 metra është një nga më aktivët e Indonezisë dhe ishte tashmë në nivelin e dytë më të lartë të alarmit në vend.

Indonezia, e cila ndodhet në të ashtuquajturën Unaza e Zjarrit në Paqësor, ka më shumë vullkane se çdo vend tjetër në botë. Shpërthimi më i fundit i dhunshëm i Merapit ndodhi në vitin 2010, duke vrarë mbi 350 njerëz.

 

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Ndarja nga jeta e Giorgio Napolitanos, mesazh ngushëllimi nga Begaj: Shqiptarët do ta kujtojnë gjithmonë për mbështetjen e tij në rrugën drejt BE

Ndarja nga jeta e Giorgio Napolitanos, mesazh ngushëllimi nga Begaj: Shqiptarët do ta kujtojnë gjithmonë për mbështetjen e tij në rrugën drejt BE