Shpërthim me eksploziv në hotelin e drejtorit të FSDKSH-së në Sarandë! Edhe një vit më parë iu vendos tritol (VIDEO)

SARANDË- Një sasi lëndë plasëse ka shpërthyer mbrëmjen e së mërkurës në Sarandë në lagjen nr.4. Burime për Report Tv bëjnë me dije se lënda plasëse është vendosur në garazhin e hotelit 'Yacht Premium Hotel', i cili është në pronësi të Mariel Muratit, ish-Drejtor i ALUIZNI-t Sarandë dhe aktualisht Drejtor i FSDKSH (Fondi i Sigurimit të Detyrueshëm të Kujdesit Shëndetësor) në Sarandë. Sipas policisë sasia e lëndës plasëse ka qenë e vogël dhe nuk ka dëme të shumta materiale. Po ashtu nuk raportohet për të lënduar në njerëz. Hoteli ndodhet në linjën e parë të detit në anën e ankorimit të jahteve dhe të trageteve në portin e Sarandës. 

Kjo është hera e dytë që hotelit në pronësi të Mariel Muratit i është vendosur tritol, kjo pasi edhe një vit më parë në shkurt të vitit 2021, i kanë vendosur lëndë plasëse në hotel. Nuk dihen ende autorët, ndërsa policia po punon identifikimin dhe kapjen e tyre.

'Më datë 29.06.2022, rreth orës 22:40, në lagjen nr.4, Sarandë, në hyrjen e një garazhi, në pronësi të shtetasit M. M, ka shpërthyer një sasi e vogël lëndë plasëse. Si pasojë janë shkaktuar dëme të vogla materiale. Menjëherë në vendngjarje kanë shkuar forcat e Policisë dhe grupi hetimor, për të kryer veprimet për sqarimin e rrethanave të ngjarjes, identifikimin dhe kapjen e autorit.'- njofton policia.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:57
Sot i vendosën eksploziv në garazhin e hotelit në Sarandë, historia përsëritet për drejtorin e FSDKSH- së! Një vit më parë tritol në tarracë

1656536124_marriel.jpg

Objektivi i shpërthimit në numër 4 në Sarandë ka qenë Mariel Murati, pronar i një hoteli dhe ish drejtori i ALUIZINI në Sarandë. Murati ka qenë edhe vitin e kaluar pre e një shpërthimi të ngjashëm me tritol po në hotelin e tij. 

Një vit më parë, më 9 shkurt të vitit 2021, në të njëjtin hotelin u vendos sërish një sasi tritoli në tarrace, e cila shpërtheu sapo roja ndezi dritën.  Policia konfirmoi se tritoli ishte i lidhur me rrymën elektrike dhe sapo roja në atë kohë është futur brenda godinës dhe ndezi dritën shpërtheu edhe sasia e eksplozivit.

Nga ngjarja e vitit të kaluar nuk pati lëndime në njerëz, por vetëm dëme materiale..

Mariel Murati më herët ka qenë drejtor i ALUIZNI-t në Sarandë. Nuk dihet ende nëse ngjarja ka lidhje me detyrën, apo konflikte të tjera të mundshme që mund të ketë pasur pronari i hotelit.

M.Q./A.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Gjyli: 30/06/2022 10:02

  Darieli qenka sozia e xhodes se portokallise.

  Përgjigju
 • liku: 30/06/2022 09:07

  Pune hajdutesh

  Përgjigju
 • Kullai: 30/06/2022 08:41

  Nga pa lek ne xhep marjeli i ps u be me hotel se kerkonte lek per cdo dosje dhe spak nuk heton ku i gjeti leket. Ky eshte fati kur je me ps dhe je hajdut. E ka deklaruar hotelin apo me te ardhurat nga rroga? Skeni pare gje akoma

  Përgjigju
 • Çapajevi: 30/06/2022 07:30

  S'na thatë, kontrolli I burimit të të ardhurave do ti bëhet ndonjë ditë këtij çapajevit?

  Përgjigju
 • Vlora: 30/06/2022 01:07

  Ky mire pronen edhe leket qe ndertoje hotelin i paska vjedhur! Por edhe edhe arkitekturen emrin gjithcka paska vjedhur. Po te jesh me partine sote vetem vetgjygjsia ben pune...

  Përgjigju
 • Niku: 29/06/2022 23:10

  Ish kreu i kadastres se Lames me hotel, e ka vene pasurin me djersen e balli te grabitesave se pronave,.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A jeni dakord me nismën e PS për të zbuluar politikanët bashkëpunëtorë të ish-sigurimit?×

Lajmi i fundit

Greqi/ Hyn me makinë brenda Gjykatës së Apelit, 35-vjeçari: Kam eksploziv dhe drogë me vete

Greqi/ Hyn me makinë brenda Gjykatës së Apelit, 35-vjeçari: Kam eksploziv dhe drogë me vete