Shqipëria pranon Maqedoninë në NATO, javën tjetër ratifikohet protokolli

Shqipëria do të japë brenda javës së ardhshme votën e saj jeshile për të pranuar Maqedoninë në NATO. Si vend anëtar, Shqipëria duhet të shprehet për këtë gjë, ndaj në parlament do të miratohet me procedurë të përshpejtuar rafitikimi i protokollit.

Projektligji synon ratifikimin e protokollit të Traktati i Atlantikut të Veriut për aderimin e Republikës së Maqedonisë së Veriut, nënshkruar më 6 shkurt të këtij viti në Bruksel. Vendimi për anëtarësimin e shteteve të reja merret me unanimitet nga ana e shteteve anëtare të NATOs.

Maqedonia priste anëtarësimin në aleancë prej kohësh, me kushtin e vetëm që të zgjidhjet konflikti i emrit me Greqinë. Dy kryeministrat Cipras dhe Zaev u dakordësuan në Prespë dhe në janar marrëveshja u konfirmua në parlament.

d.ba./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mjekët nuk janë dakord me rritjen e pagës 40%, a kanë të drejtë?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Turqi/ Hyn në fuqi Ligji për Mediat Sociale! Human Rights Watch: Qëllimi është imponimi i heshtjes