'Shqiponja e Zezë'/ Operacioni që çoi pas hekurave 17 shqiptarë në Itali, trafikuan 200 kg kokainë nga Holanda

ITALI- Shtatëmbëdhjetë persona, pjesë e një bande shqiptare janë arrestuar në saj të një operacioni të zhvilluar nga policia italiane në Romë. Operacioni në fjalë ishte i koduar "Shqiponja e Zezë" dhe gjatë finalizimit përveç të arrestuarve janë sekuestruar edhe 200 kilogramë kokainë si dhe disa armë zjarri.

Së fundmi policia ka kryer 9 urdhër arreste ndërsa në total gjatë të gjithë kohës që është organizuar operacioni janë arrestuar edhe 8 personat e tjerë.

Banda shqiptare, dyshohet se shpërndante lëndën narkotike në sheshet kryesore të Romës. Kokaina mbërrinte nga Hollanda dhe shitej në Romë: bazat e forta të tregëtimit ishin në San Basilio dhe Tor Bella Monaca. Ndërkohë ermat e shqiptarëve të arrestuar nuk janë bërë ende të ditur.

  • Sondazhi i ditës:

    Konfirmohet rasti i parë Delta në Shqipëri, a duhet të ketë masa të shtuara?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Identifikohen 7 nga 10 viktimat e aksidentit tragjik në Kroaci, mes tyre humbën jetën nënë e bijë