“Shqiptarët mos kërkojnë azil, Shqipëria vend i sigurt për jetesë”, bën thirrje ministri britanik

“Shqiptarët mos kërkojnë azil, Shqipëria vend i sigurt për jetesë”, bën thirrje ministri britanik

Foto ilustruese

Ministri i Emigracionit i Britanisë së Madhe tha se shqiptarët duhet të ndalohen të kërkojnë azil. Ai tha se Shqipëria konsiderohet vend i sigurt për të jetuar dhe nuk ka arsye që shqiptarët të kërkojnë azil në Britaninë e Madhe.

Robert Jenrick tha se individë të tillë duhet të "përjashtohen nga e drejta për të kërkuar azil" pasi ai paralajmëroi se nivelet aktuale të migrimit në MB ishin "të paqëndrueshme". Ai u “detyrua” të komentoj mbi situatën e emigracionit, pasi Ministria e Brendshme nuk komentoi për median The Sunday Times, ku sipas saj ministrat po punojnë për të ndaluar azilkërkuesit që të hyjnë në rrugë të paligshme .

Sekretarja e Brendshme Suella Braverman u raportua se po i kërkonte Rishi Sunak të mbështeste planet për të ndaluar çdo migrant të paligjshëm pas mbërritjes. Qeveria ndihet e presionuar nga deputetët konservatorë për t'u marrë me çështjen e trafikantëve të njerëzve që përdorin varka të vogla për të transportuar emigrantët përtej Kanalit. Jenrick paralajmëroi se migrimi i paligjshëm mund të krijojë probleme për të ardhmen dhe tha se ministrat ishin dakord që nivelet e përgjithshme të njerëzve që hynin në vend ishin shumë të larta deri tani.

F.D/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Debati për ish-agjentin e FBI, sipas jush kush ka të drejtë?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Partizani shumë i fortë për Korabin, 3 gola në kompleksin e kuq për Kupë

VIDEO/ Partizani shumë i fortë për Korabin, 3 gola në kompleksin e kuq për Kupë