Shtyhet me 24 orë dërgesa e Pfizer, mbi 15 mijë dozat e vaksinave do të mbërrijnë të martën

Moment i vaksinimit anti-COVID në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtes Sociale informon se 15,210 dozat e vaksinave të kompanisë Pfizer do të mbërrijnë ditën e martë në Shqipëri. Sapo kemi marrë njoftim nga kompania dhe autoriteti përgjegjës për transportin e sigurt të vaksinës, se sasia e vaksinave Pfizer, e konfirmuar për të mbërritur mbrëmjen e sotme, shtyhet me 24 orë. 

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale do t’ju mbajë të informuar për çdo zhvillim lidhur me mbërritjen e vaksinave në vendin tonë ndërkohë që informon qytetarët se procesi i vaksinimeve po vijon sipas planit ne qendrat e vaksinimit te përqëndruar, me vaksinimin e personelit shëndetësor dhe grupmoshën +80 vjeç, sipas fashave të përcaktuara.

Pak ditë më parë Ministria e Shëndetësisë njoftoi se ditën e sotme pritej që të vinin në vend mbi 15 mijë doza vaksinash nga Pfizer. Gjithashtu pritet që në 10 ditëshin e parë të Marsit, të ketë një dërgesë të parë nga kontrata me Covax-in, ku janë planifikuar rreth 14,400 doza, të cilat priten që të vijnë nga kjo marrëveshje e lidhur dhe e parapaguar nga qeveria shqiptare.

M.Q./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Ngjarja e Kavajës, sipas jush si do të jenë ditët e fundit të fushatës elektorale?

Komento

Komente

 • Artur: 01/03/2021 20:10

  Dale sa të vijë Lartmadhnia Edia Rama nga Belgjika, nuk vijnë vaksinat pa qenë ai këtu.

  Përgjigju
 • Holta: 01/03/2021 19:47

  Domosdo do shtyheshin. Rama eshte ne Bruksel, neser sapo te vije do sjelle dhe vaksinat. Nje rruge e dy pune.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Mjeshtri i instrumenteve frymore në Lezhë Gjovalin Ndreca u bie 7 veglave, e nisi karrierën 12 vjeç: Kam marrë 57 dekorata