Shuhet Vitorja, akrobatja që dashuroi Skënder Sallaku, e bija: Iku me një qetësi hyjnore edhe në betejën e fundit, që fatkeqësisht s’e fitoi dot

8 vite pas ndarjes nga jeta të bashkëshortit, Skënder Sallakut, Vitorja i bashkohet dashurisë së madhe të jetës së saj në të përtejmen botë. Largohet në heshtje e me dinjitet në moshën 80-vjeçare “Artistja e merituar” e “Mjeshtrja e madhe” e ish-Cirkut të Tiranës...  E bija Denisa, shkruan se iku në paqe e lë pas një thesar me dashuri në familje, e një trashëgimi të pasur artistike...

“Modeste e zemërmadhe, me kulturë e një edukatq mbresëlënëse, ka qene themeli i fuqishëm i familjes tonë, duke na drejtuar e mbështetur e gjithmonë e buzëqeshur. Nëna jone e dashur çdo hap apo arritje të jetës se saj e ka arritur me vullnet e këmbëngulje, të shoqëruar jo vetëm me një forcë të jashtëzakonshme të brendshme, por edhe me një qetësi hyjnore që e karakterizonte. Të njëjtën gjë ajo bëri me betejën e saj te fundit, të cilën fatkeqësisht nuk e fitoi dot.”, thotë Denisa, e bija.

Ndërsa ministrja e Kulturës Elva Margariti, në këtë periudhë sprovuese për Cirkun shqiptar, kujton kontributin 35-vjeçar të artistes, si një nga themelueset e tij...

“Akrobatja Vitore Sallaku ka lënë pas kaq shumë kujtime të bukura dhe u ka falur kaq shumë gëzim njerëzve, saqë largimi do të jetë vetëm fizik! Ajo ishte dhe do të mbetet një shkollë për brezat e rinj!”

Një histori sfiduese jeta e Vitores, me pushkatimin e të atit në diktaturë. E specializuar në Kinë e Bashkimin Sovjetik Sallaku dha shembullin e një akrobateje “par excellence”. Ndërsa la pas edhe disa libra me autorësinë e saj, mes të cilëve edhe një monografi dedikuar bashkëshortit të saj, Skënderit. Me dashurinë e të afërmve e mirënjohjen e vendit për të cilin punoi Vitorja u përcoll sot për në banesën e fundit në Tufinë…

E.K/SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Kanosi punonjësin e policisë në ambientin e Komisariatit dhe më pas tentoi të largohej, vihet në pranga i riu nga Kolonja

Kanosi punonjësin e policisë në ambientin e Komisariatit dhe më pas tentoi të largohej, vihet në pranga i riu nga Kolonja