Shumë familje të evakuuara dhe shtëpi në rrezik nga përmbytjet në Kosovë, rreshjet e shiut pritet të vijojnë deri më 25 janar

Shumë familje të evakuuara dhe shtëpi në rrezik nga përmbytjet në Kosovë, rreshjet e shiut pritet të vijojnë deri më 25 janar

Qeveria e Kosovës ka lajmruar zyrtarisht se situata më e vështirë është  në fshatrat Verboc dhe Barilevë të Komunës së Prishtinës dhe në fshatrat Sekiraç, Sibofc dhe Reçicë të Podujevës.

Edhe në komunën e  Klinës raportohen dëme të konsiderueshme dhe shumë familje janë evakuuar. Sipas njoftimeve zyrtare të autoriteteve vendase, thuhet se  janë evakuuar mbi 40 familje, kurse në fshatin Shtaric është shmangur një situatë e cila rrezikonte jetën e dy qytetarëve, falë ndërhyrjes në kohë të policisë. 

Edhe në lagje të ndryshme të Komunës Jugore të Mitrovicës raportohet se ka pasur përmbytje.

Ndërkaq, në Komunën Veriore të Mitrovicës, probleme më të theksuara janë paraqitur në Lagjen e Boshnjakëve ku janë rrezikuar 7 shtëpi.

Në Komunën e Zveçanit janë rrezikuar 40 shtëpi.

Në fshatrat Kutnje dhe Kernin i poshtëm të komunës së Leposaviçit 4 familje janë evakuuar dhe 20 shtëpi janë në rrezik, ndërsa në Zubin Potok 30 shtëpi janë në rrezik.

 Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës bën të ditur se reshjet e shiut pritet të vazhdojnë edhe gjatë ditëve në vazhdim, deri më 25 janar. 


Lajmi kryesor:

Përmbytjet në Kosovë, Shqipëria dërgon Ushtrinë në Kukës! Rama: Në mbështetje të banorëve që janë prekur! Ndërhyjmë po qe nevoja (VIDEO)


F.D/S.C/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Partia e Mitsotakis kandidon Fredi Belerin për eurodeputet, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Shkodër, ishte larguar nga shtëpia disa ditë më parë, gjendet trupi i pajetë i 49-vjeçarit në ujërat e Bunës

Shkodër, ishte larguar nga shtëpia disa ditë më parë, gjendet trupi i pajetë i 49-vjeçarit në ujërat e Bunës