Si do institucionalizohet 7 marsi në Itali? Rama: Autoritetet shqiptare të vijnë çdo vit në këtë ditë! Do ndërtojmë muze

7 marsi do të kthehet në një ditë përkujtimore në Brindizi.

Kështu tha kryeministri Edi Rama, ndërsa shtoi se do të ndërtohet një muze që do të përkujtojë eksodin e shqiptarëve drejt Italisë, 30 vjet më parë.

“Duam ta bëjmë 7 marsin një ditë përkujtimore por edhe reflektimesh, pa bezdisur dhe thejsht duam që autoritete shqiptare çdo 7 mars të vijnë të bëjnë pikërisht këtë të thonë faleminderit, duke parë pakëz dhe të ardhmen.

Me ndihmën e mikeles, do të gjejmë hapësirën, një hapësirë të duhur, jo ndonjë gjë të tepruar një hapësirë të përshtatshme, ku fëmijët të shohin dhe të mësojnë çkanë bërë prindërit e tyre. Të ndihen dhe krenarë e të vazhdojnë gjurmët e prindërve, sepse kjo është historia e italisë, e njerëzimit”, tha Rama.


Lajmi kryesor:

Rama apel politikanëve nga Brindizi: Varkat me emigrantë nuk sjellin fundin, s'duhen parë me urrejtje! Të ndërtojmë muze për të kujtuar eksodin e shqiptarëve


Be.K./b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A janë të përballueshme për ju çmimet e produkteve ushqimore?×

Lajmi i fundit

John

I riu i shtruar në spitalin psikiatrik të Shkodrës dhunon stafin, godet mjekun e turnit! Mjekja: Rastet janë të shpeshta, s'kemi dhomë izolimi