Si të lani dhe kujdeseni siç duhet për për pulovrat tuaja

Si të lani dhe kujdeseni siç duhet për për pulovrat tuaja

Pulovrat mbulojnë një pjesë të madhe të garderobës dimërore. Ne i duam ato ngrohtësinë që na japin në muajt e ftohtë dhe na “shpërblejnë” me komoditet dhe elegancë. Megjithatë, të gjithë e dimë është e rëndësishme t'i pastrojmë dhe t'i mirëmbajmë ato siç duhet, në mënyrë që të mund të mbahen në gjendjen e tyre më të mirë për një kohë të gjatë.

Pra, për t'ju ndihmuar t'i jepni pulovrave tuaja kujdesin që meritojnë Maria Claire na sjell disa rregulla të “arta”.

Lajini trikot tuaja shumë rrallë
Shumica prej nesh i lajmë tej mase pulovrat, kjo është arsyeja pse ato konsumohen shpejt. Një zgjidhje e mirë është që t'i lani pulovrat shumë rralë.

Shmangni larjen në lavatriçe
Shmangni larjen në lavatriçe nëse është e mundur, pasi tjerrja mund të shkaktojë tkurrje dhe sigurohuni që të mos hekurosni pulovrat.

Mos e varni në tel
Për të ndihmuar pulovrën të mbajë formën e saj, shmangni varjen. Kur thahet, ulet nga pesha e ujit, ndaj ju këshillojmë ta shtrini në një peshqir të pastër.

Lani pulovrat tuaja në një profesionist
Nëse keni dyshime, ia vlen gjithmonë t'i çoni pulovrat tuaja në një lavanderi profesionale, ku ekspertët lajnë çdo pulovër në një temperaturë të ndryshme, sepse çdo fije dhe ngjyrë ka nevojë për trajtim të ndryshëm.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kualifikueset e Euro 2024, kush e fiton ndeshjen Poloni-Shqipëri?×

Lajmi i fundit

LAJMI I FUNDIT / Qëllohet me armë në drejtim të Top Channel, afër studiove të Big Brother, vritet roja! Një makinë gjendet e djegur në autostradë, dyshohet e autorëve

LAJMI I FUNDIT / Qëllohet me armë në drejtim të Top Channel, afër studiove të Big Brother, vritet roja! Një makinë gjendet e djegur në autostradë, dyshohet e autorëve