Si ti fitosh zgjedhjet me
stilin e Vladimir Putin/VIDEO

Vladimir Putin pati një fitore të madhe në zgjedhjet presidenciale ruse. Në rrethinat e Moskës të Lyubertsy, një kuti e votave e mbushur u vendos në kutinë e votimit nga një zyrtar zgjedhor.


Menjëherë pas kësaj, një tjetër zyrtar vendosi më shumë fletë votimi në kuti , të gjitha të kapur nga kamerat CCTV.
Zyrtarët duhet të garantojnë integritetin e zgjedhjeve, por janë parë mashtrime. Në një video tjetër nga Dagestani, një burrë shihet duke mbushur kutinë e votimit ndërsa një zyrtar zgjedhor i gruas qëndron roje.

Kjo shihet kur numri i vendvotimit numër 380 është i zbrazët. Në një tjetër vendvotim - numër 1126 - në të njëjtin rajon, një grup krijuan një zhurmë për të bllokuar vëzhguesit ndërsa një burrë e kishte mbushur kutinë e votimit me votat e përfunduara.

Nga një sondazh i dalë Putin fitoi zgjedhjet me 73.9 për qind të votave, të cilat Putin tha ishte një njohje e punës së tij si udhëheqës gjatë viteve të fundit.
Ai tha para një audience në Sheshin e Kuq të kryeqytetit ,në Moskë, se Rusia ka një të ardhme të madhe.
 “Mendoni për të ardhmen e atdheut tonë të madh'” u shpreh Putin.

Ai gjithashtu qeshi gjatë një pyetje nëse ai do të kandidojë për një mandat tjetër pas vitit 2024.

"Le të llogarisim. Çfarë mendoni se unë do të ulem (në pushtet) derisa të jem 100 vjet? " i tha ai gazetarit që i bëri atë pyetje.
Një zëdhënës i Putinit i tha agjencisë së lajmeve Interfax se ishte një 'fitore e pabesueshme', duke shtuar: 'Përqindja që sapo kemi parë flet vete. Është një mandat që Putin ka nevojë për vendime të ardhshme, dhe ai ka shumë prej tyre për të bërë '.

Projeksionet e votimit, nga sondazhi VTsIOM, e vendosën sfidantin e partisë komuniste Pavel Grudinin në vendin e dytë me 11.2 përqind. Vladimir Zhirinovsky, kreu i Partisë Liberal Demokratike nacionaliste, ishte 6.7 përqind, dhe personaliteti televiziv Ksenia Sobchak kishte 2.5 përqind, tregoi sondazhi i daljes.

Skandali i spiunazhit me Britaninë duket se nuk e ka dëmtuar atë me votuesit rusë.

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të kërkohet certifikata e vaksinimit për tu futur në bare e restorante?×

Lajmi i fundit

John

Shpërblim 20 mijë euro për këdo ka informacion për 21-vjeçarin vrasës të oficerit të krimeve, policia kërkon ndihmë