Sikur ta njihnin njëri tjetrin...Palmer: Marrëveshja Kosovë-Serbi do duhet të pranohet nga publiku në të dyja anët

Matthew Palmer, i dërguari i Departamentit amerikan të Shtetit për Ballkanin Perëndimor, tha për televizionin N1 në Sarajevë se SHBA-ja do ta shohë njohje të ndërsjellë dhe normalizim të marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë.

“Sikur ta njihnin njëra-tjetrën, ato do të mund t’i zgjidhnin çështjet e diskutueshme si fqinj”, tha Palmer.

Matthew Palmer tha se Prishtina dhe Beogradi “duhet të arrijnë marrëveshje dhe të përcaktojnë të ardhmen e tyre europiane.

Palmer tha se marrëveshja do të duhej të ishte “e zbatueshme, e drejtë dhe e qëndrueshme”.

I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se duhet të ketë ndryshime të ministrave të kabinetin qeveritar në muajin shtator?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Kosovë, 12 viktima dhe 188 raste pozitive me Covid-19 në 24 orët e fundit