Siri, e tmerrshme. Nga sëmundja e
poliomelitit, 17 fëmijë të paralizua

Siri, e tmerrshme. Nga sëmundja e<br />poliomelitit, 17 fëmijë të paralizua
Organizata Botërore e Shëndetësisë, ka raportuar se në Siri, 17 fëmijë kanë mbetur të paralizuar nga shpërthimi i sëmundjes së poliomelitit.
 
Në fillim të qershorit OBSH-ja raportoi për dy raste të poliomelitit, në Mayadin, province në Deir al-Zour, zonë kjo e kontrolluar nga i ashtuquajturi Shteti Islamik.
 
Gjithashtu janë konfirmuar edhe 14 raste të tjera në këtë zonë dhe një rast tjetër në Raqqa.
 
Kjo sëmundje ka lënë të paralizuar 17 fëmijë dhe është hera e parë që prek Sirinë që prej fillimit të luftës në 2014, ndërsa rasti I fundit në këtë shtet ishte raportuar në vitin 1999.
 
Statistikat e OBSH-së thonë se 1 në 200 raste të prekura nga kjo sëmundje përfundon në paralizim.
 
Redaksia Online
Er.K/Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lista e PS për 14 Majin me 44 rikandidime e 17 emra të rinj, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Lorenci i kërkon ndjesë Keisit: Më fal nuk e dija që gjerat mund të shkonin kështu

Lorenci i kërkon ndjesë Keisit: Më fal nuk e dija që gjerat mund të shkonin kështu