Situata Covid-19 në vend! 5 raste të reja dhe asnjë humbje jete në 24 orët e fundit 

Situata Covid-19 në vend! 5 raste të reja dhe asnjë humbje jete në 24 orët e fundit 

Foto ilustruese

Janë kryer 99 testime në të gjithë vendin, nga të cilat vetëm 5 persona kanë rezultuar pozitivë me koronavirus. Fatmirësisht nuk është regjistruar asnjë humbje jete. Rastet e reja raportohen në këto bashki: 3 në Tiranë dhe 2 në Pogradec.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtes Sociale i bën thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid dhe vaksinimin kundër gripit, për të forcuar mbrojtjen ndaj viruseve gjatë sezonit të dimrit.

Vaksinimi anticovid dhe i gripit kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Vaksinat reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Janë 128 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin. Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 2 pacientë. 

Janë shëruar 22 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 328,507 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika ( 30 Nëntor 2022)

Raste të reja ditore                5

Të shëruar në 24 orë             22

Të shtruar në spitale             2

Humbje jete në 24 orë           0

Testime ditore                       99

Testime totale                   2,008,863

Raste pozitive                      332,229

Raste të shëruara                  328,507

Raste Aktive                             128

Humbje jete                              3,594

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë                    113

Gjirokastër                8

Fier                           2

Korçë.                        2

Vlorë                         2

Shkodër                 1

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ilir Meta sulmon kreun e SPAK, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Ilir Meta: Tedi Blushin duan ta ‘vrasin’, por do e bëj sekretar të Përgjithshëm të PL! Unë dua patriot, jo çimkaxhinj

Ilir Meta: Tedi Blushin duan ta ‘vrasin’, por do e bëj sekretar të Përgjithshëm të PL! Unë dua patriot, jo çimkaxhinj