Situata Covid-19 në vend! Asnjë humbje jete dhe 27 raste të reja në 24 orët e fundit

Situata Covid-19 në vend! Asnjë humbje jete dhe 27 raste të reja në 24 orët e fundit

Foto ilustruese

27 persona kanë rezultuar pozitiv me Covid-19 në 24 orët e fundit nga 478 testime të kryera në të gjithë vendin. Fatmirësisht nuk është regjistruar asnjë humbje jete.

Nga testimet, kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 27 qytetarë, në këto Bashki: 9 në Tiranë, 4 në Gjirokastër, 3 në Vlorë, nga 2 qytetarë në Kavajë, Sarandë, nga 1 qytetarë në Shkodër, Kurbin, Durrës, Kamëz, Lushnje, Delvinë, Korçë.

Janë 201 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin. Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 3 pacientë. 

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtes Sociale i bën thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid dhe vaksinimin kundër gripit, për të forcuar mbrojtjen ndaj viruseve gjatë sezonit të dimrit. Vaksinimi anticovid dhe i gripit kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Vaksinat reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Janë shëruar 16 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 328,053 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika ( 3 Nëntor 2022)

Raste të reja ditore                27

Të shëruar në 24 orë             16

Të shtruar në spitale             3

Humbje jete në 24 orë           0

Testime ditore                     478

Testime totale                   1,998,247

Raste pozitive                      331,847

Raste të shëruara                  328,053

Raste Aktive                             201

Humbje jete                              3,593

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë                    136

Vlorë                         20

Gjirokastër                14

Durrës                     8

Fier                           7

Berat                           6

Elbasan                   4

Shkodër                 2

Korçë                       2

Lezhë                       1

Dibër                           1

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet miratuar rezoluta anti-korrupsion e propozuar nga PS?×

Lajmi i fundit

 Sulm masiv rus në Ukrainë me 14 raketa

 Sulm masiv rus në Ukrainë me 14 raketa