Situata Covid-19 në vend/42 raste të reja dhe asnjë humbje jete në 24 orët e fundit

Situata Covid-19 në vend/42 raste të reja dhe asnjë humbje jete në 24 orët e fundit

Urgjenca infektive

Në 24 orët e fundit nga  722 testime të kryera, 42 persona kanë rezultuar të infektuar me COVID-19, ndërsa nuk është shënuar asnjë humbje jete.

Nga testimet e kryera,  kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 42 qytetarë, në këto bashki:

24 në Tiranë,  6 në Durrës, nga 2 qytetarë në Shkodër, Delvinë, Memaliaj, nga 1 qytetarë në Lezhë, Krujë, Kavajë, Mallakastër, Gjirokastër, Tepelenë.

Ministria e Shëndetësisë i bën serish thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid, veçanërisht në këtë periudhë të vjeshtës, për të kufizuar rrezikun e përhapjes së infeksionit.

Vaksinimi anticovid kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Gjithashtu MSHMS apelon të gjithë qytetarët e vaksinuar, që të drejtohen në qendrat shëndetësore, për t’u vaksinuar me dozën përforcuese. Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Janë 482 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin. Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 4 pacientë.

Janë shëruar 66 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 327,046 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (1 Tetor 2022)

Raste të reja ditore                42

Të shëruar në 24 orë             66

Të shtruar në spitale             4

Humbje jete në 24 orë           0

Testime ditore                     722

Testime totale                   1,982,318

Raste pozitive                      331,117

Raste të shëruara                  327,046

Raste Aktive                             482

Humbje jete                              3,589

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë                    254

Elbasan                   40

Fier                           37

Vlorë                         31

Durrës                     22

Gjirokastër                23

Dibër                           20

Lezhë                        20

Shkodër                 13

Korçë                         10

Berat                           9

Kukës                          3

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Humbja me Italinë në Euro 2024, Sylvinho: I kënaqur me paraqitjen, por jo me rezultatin! Falenderoj tifozerinë kuqezi

Humbja me Italinë në Euro 2024, Sylvinho: I kënaqur me paraqitjen, por jo me rezultatin! Falenderoj tifozerinë kuqezi